X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

OECD – FAO przewidują silniejszą produkcję i spadek cen w nadchodzącej dekadzie

Obfite plony, wyższa wydajność oraz wolniejszy wzrost popytu globalnego powinien przyczynić się do stopniowego spadku realnych cen produktów rolnych w nadchodzącym dziesięcioleciu,

2 lipiec 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Najnowszy raport Rolniczy Ooutlook dla OECD i FAO wskazuje na to, że obfite plony, wyższa wydajność oraz wolniejszy wzrost popytu globalnego powinien przyczynić się do stopniowego spadku realnych cen produktów rolnych w nadchodzącym dziesięcioleciu, ale mimo tego ceny będą prawdopodobnie na poziomie wyższym od tych na początku lat 2000nych.

Outlook OECD-FAO 2015-2024 przewiduje, że handel rolny wzrośnie wolniej niż w poprzedniej dekadzie, a udział w światowej produkcji i konsumpcji pozostanie stabilny. Outlook zwraca uwagę na dalszą koncentrację eksportu towarów rolnych wśród kilku krajów eksportujących, w połączeniu z dyspersją importu na coraz większą liczbie krajów - trendy, które sprawiają, że konieczne jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania rynków międzynarodowych.
 

Główne zmiany popytu spodziewane są w krajach rozwijających się, gdzie wzrost liczby ludności, wzrost dochodów per capita i urbanizacja powoduje wzrost popytu na żywność. Rosnące dochody spowodują dywersyfikację diety konsumentów, w szczególności poprzez zwiększenie spożycia białka zwierzęcego w stosunku do skrobi. W rezultacie oczekuje się, że ceny mięsa i przetworów mlecznych będą wysokie w stosunku do ceny zbóż. Wśród upraw, ceny zbóż gruboziarnistych i nasion oleistych wykorzystywanych na paszę dla zwierząt, powinny wzrosnąć w stosunku do cen artykułów żywnościowych.

Najważniejsze surowce

Gromadzenie dużych zapasów zbóż w ciągu ostatnich dwóch lat w połączeniu z niskimi cenami ropy naftowej, powinny doprowadzić do dalszego osłabienia cen zbóż w krótkim terminie. Powoli rosnące koszty produkcji i utrzymujący się popyt znów powinien spowodować wzrost cen w perspektywie średnioterminowej.

Duży popyt na produkty białkowe będzie napędzać dalszy rozwój produkcji roślin oleistych. Powinno to doprowadzić do zmian w ogólnej rentowności nasion oleistych, przewiduje się dalszą ekspansję produkcji soi, zwłaszcza w Brazylii.

Oczekuje się, że produkcja mięsa w odpowiedzi na poprawę marż, z niższej ceną zbóż paszowych może przywrócić rentowność sektora, który działa w środowisku szczególnie wysokich i zmiennych kosztów paszy w ostatnich dziesięciu latach.

Oczekuje się wykorzystanie etanolu i biodiesel będzie rosnąć w wolniejszym tempie w ciągu następnej dekady. Poziom produkcji będzie zależał od polityki w głównych krajach produkujących. W przypadku niższych cen ropy naftowej, handel biopaliwami pozostanie niewielka jako udział w globalnej produkcji.
 

środa 2 lipca, 2015/ FAO.
http://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji