Kluczowe wnioski z raportu EFSA są następujące:
Ogrodzenia, w połączeniu z eutanazją, usuwaniem zwłok i istniejącą infrastrukturą drogową, mogą pomóc w kontroli ASF u dzików. Jednak ich sukces zależy od terminowego wdrożenia, możliwości dostosowania do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej i regularnej konserwacji. Naturalne bariery, takie jak duże rzeki lub obszary miejskie, mogą również ograniczać przemieszczanie się dzików.
Chociaż zagęszczenie dzików jest istotnym czynnikiem, analiza nie wykazała wyraźnego i spójnego wpływu. Inne czynniki, takie jak siedlisko, klimat i potencjalne bariery, również odgrywają rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa, ale do kompleksowego zrozumienia potrzeba więcej danych.
Eksperci EFSA przyjrzeli się stosowaniu immunoantykoncepcji w celu zmniejszenia populacji dzików. Stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania w celu opracowania bezpiecznej i skutecznej szczepionki doustnej. Takie wysiłki powinny uwzględniać między innymi długoterminowy wpływ na środowisko.
W raporcie zbadano rolę kleszczy i owadów jako potencjalnych nosicieli wirusa. Podczas gdy kleszcze nie były odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wirusa w UE w ciągu ostatniej dekady, rola gryzących much pozostaje niepewna i wymaga dalszych badań.
W przypadku świń domowych ścisłe środki bezpieczeństwa biologicznego i określone praktyki zarządzania mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania wprowadzaniu wirusa do gospodarstw. Obejmuje to bezpieczne przechowywanie ściółki, stosowanie siatek przeciw owadom i unikanie rozprzestrzeniania się obornika z pobliskich gospodarstw, zwłaszcza na obszarach, na których występuje ASF.
Eksperci EFSA kontynuują przegląd i identyfikację czynników ryzyka i czynników ochronnych dla ASF zarówno w populacjach świń domowych, jak i dzików. Te bieżące prace obejmują monitorowanie i raportowanie w celu budowania wiedzy i informowania o ogólnoeuropejskich wysiłkach na rzecz zwalczania ASF.
4 grudnia 2024 r./ EFSA/ Unia Europejska.
https://www.efsa.europa.eu