W dniach 30 czerwca i 1 lipca dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), dr Bernard Vallat i przewodniczący Międzynarodowej Rady Dzikich Zwierząt i Ochrony Przyrody, Bernard Loze, uczestniczyło w Paryżu w r. Międzynarodowym spotkaniu w sprawie wczesnego wykrywania i zapobiegania afrykańskiego pomoru świń (ASF) i innych problemów zdrowotnych zwierząt związanych z dzikimi zwierzętami i czynnikiem ludzkim.
Rozwój skutecznego nadzoru wymaga zbiorowej świadomości znaczenia jego roli, dobrze funkcjonującej organizacji, w tym współpracy z służbami zdrowia, służbami weterynaryjnymi i ochrony środowiska oraz bardziej ambitnych programów szkoleniowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku chorób zwierząt, takich jak ASF.
Współpraca między OIE i CIC
W 2011 r. OIE i CIC podpisały umowę o współpracy w celu wzmocnienia zdolności krajów we wczesnym wykrywaniu, oficjalnegym zgłoszeniu i odpowiedzi na zakażenia zwierząt, w tym te przenoszone na człowieka (zoonozy), zwłaszcza u dzikich zwierząt, przyczyniając się do ochrony różnorodności biologicznej, a także zdrowia zwierząt i ludzi.
Współpraca opiera się także na poprawie komunikacji między krajami i międzynarodowymi służbami weterynaryjnymi oraz Narodowym Stowarzyszeniem Łowiectwa i Rybołówstwa. Planuje się promocję sieci profesjonalnych ekspertów w epidemiologii i kontroli chorób dzikich zwierząt, wypracowanie porozumienia o współpracy z służbami weterynaryjnymi, wytyczne operacyjne oraz budowanie potencjału wsparcie sieci biur regionalnych OIE, laboratoriów referencyjnych i współpracy centrów kontroli chorób dzikich zwierząt.
wtorek 1 lipca 2014/ OIE.
http://www.oie.int/