W nowo wydanym dokumencie, organizacje apelują o inwestycje ze strony przemysłu oraz decydentów krajowych i unijnych, aby znaleźć bezbolesną alternatywę dla praktyki, która jest stosowana w większości dużych rzeźni w UE. Przykładowo Hiszpania, Niemcy i Dania, które znajdują się w pierwszej piątce krajów UE pod względem produkcji trzody chlewnej, ubijają od 85 do 95% świń za pomocą CO2 - co przekłada się na ponad 100 milionów świń rocznie.
Według Eurogrupy ds. Zwierząt ogłuszenie wysokim stężeniem CO2 powoduje u świń ból i niepokój od pierwszego kontaktu z gazem do utraty przytomności, co może zająć minutę. Materiał filmowy przedstawiający cierpienia świń podczas tej procedury opublikowany przez organizacje zajmujące się obroną zwierząt wywołał oburzenie w UE i na świecie.
Eurogrupa dla Zwierząt i jej organizacje członkowskie wzywają Komisję Europejską do zmiany rozporządzenia w sprawie uboju, aby zakazać stosowania CO2 w wysokim stężeniu jako metody oszołamiania lub zabijania świń od 1 stycznia 2025 r., z rewizją w 2023 r. w celu zweryfikowania dostępności komercyjnych alternatyw.
czwartek 31 października, 2019/ Eurogroup for Animals/ UE.
https://www.eurogroupforanimals.org