Podczas negocjacji nad pakietem reform legislacyjnych, posłowie podkreślali, że wzmocnienie bioróżnorodności i przestrzeganie praw i zobowiązań UE w zakresie ochrony środowiska i klimatu będzie kluczowe dla wdrożenia zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), która wejdzie w życie w 2023 roku. Podczas gdy Komisja oceni, czy krajowe plany strategiczne WPR są zgodne z tymi zobowiązaniami, rolnicy będą musieli przestrzegać praktyk przyjaznych dla klimatu i środowiska. Państwa członkowskie będą zobowiązane do zapewnienia, że co najmniej 35% budżetu na rozwój obszarów wiejskich i co najmniej 25% płatności bezpośrednich będzie przeznaczone na działania na rzecz środowiska i klimatu.
Posłowie zapewnili, że minimum 10% dopłat bezpośrednich zostanie przeznaczone na wsparcie małych i średnich gospodarstw, a co najmniej 3% budżetu WPR trafi do młodych rolników. Nalegali również, aby rezerwa kryzysowa z rocznym budżetem 450 mln euro (w cenach bieżących) była stale gotowa do pomocy rolnikom w przypadku niestabilności cen lub rynku.
Obecne zasady WPR zostały przedłużone po 31 grudnia 2020 r. i zastąpione przepisami przejściowymi do końca 2022 r. Po zatwierdzeniu przez Radę nowe przepisy będą miały zastosowanie od dnia 1 stycznia 2023 r.
23 listopada, 2021/ Parlament Europejski/Unia Europejska.
https://www.europarl.europa.eu