Rozporządzenie (UE) 2019/6 w sprawie leków weterynaryjnych ma wejść w życie w styczniu 2022 r. Rozporządzenie to, w odniesieniu do rozważnego stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych, określa główne kryteria podejmowania decyzji, które antybiotyki mają zostać umieszczone w wykazie antybiotyków zarezerwowanych wyłącznie do użytku przez ludzi i tym samym zakazane w weterynarii.
Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) zgłosiła sprzeciw wobec kryteriów ustawy, stwierdzając, że środki przeciwdrobnoustrojowe o najwyższym priorytecie o krytycznym znaczeniu powinny być zarezerwowane wyłącznie do stosowania przez ludzi.
W głosowaniu większościowym Parlament Europejski odrzucił wniosek wzywający do surowszych ograniczeń dotyczących stosowania antybiotyków u zwierząt, głosując tym samym za zapewnieniem weterynarzom dostępu do określonych terapii ratujących życie zarówno dla zwierząt gospodarskich, jak i towarzyszących, uznając stosowność kryteriów określone w ustawie, zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków i wspierane przez państwa członkowskie UE.
16 września 2021/ Redakcja 333 na podstawie informacji EPRUMA.