W przyjętej we wtorek 496 głosami za, przy 140 głosach przeciw i 51 wstrzymujących się, rezolucji w sprawie sprawozdania z wdrażania przepisów UE w zakresie dobrostanu zwierząt w gospodarstwach rolnych, europosłowie pod przewodnictwem sprawozdawcy Jérémy'ego Decerle'a (Renew, FR) podkreślają, że obecne przepisy UE dotyczące dobrostanu zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności nie są w pełni wdrożone we wszystkich państwach członkowskich. Parlament domaga się bardziej przejrzystych przepisów, wsparcia dla rolników stosujących je w praktyce oraz wzajemności w odniesieniu do produktów importowanych.
Jednolite wdrażanie i wsparcie dla rolników
Rezolucja wzywa do wprowadzenia jaśniejszych przepisów UE dotyczących dobrostanu zwierząt, pozostawiających mniej miejsca na dowolne interpretacje. Przepisy muszą być jednolite i w pełni transponowane we wszystkich państwach członkowskich, a nie zaostrzane czy rozszerzane. W tekście rezolucji stwierdzono, że rewizja przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt powinna opierać się na danych naukowych, ocenach skutków i podejściu do poszczególnych gatunków.
Parlament ostrzega jednak, że praktyki mające na celu poprawę dobrostanu zwierząt mogą wiązać się z wyższymi kosztami produkcji i zwiększać obciążenie pracą rolników. Dlatego rolnicy muszą mieć zapewniony odpowiedni czas, wsparcie, szkolenia i finansowanie, podkreślają posłowie.
Wzajemność w imporcie
Zdaniem posłów do PE, aktualizacja przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt powinna uwzględniać konkurencyjność unijnych rolników na światowym rynku rolnym. W związku z tym, posłowie wzywają Komisję do wynegocjowania klauzul wzajemności na poziomie wielostronnym i w umowach dwustronnych, dotyczących przestrzegania standardów dobrostanu zwierząt w przypadku produktów importowanych. Zdaniem Parlamentu Europejskiego, import do Europy zwierząt gospodarskich lub mięsa, które nie spełniają europejskich standardów dobrostanu zwierząt, powinien być zabroniony.
Oznakowanie dobrostanu na produktach odzwierzęcych
Ponieważ obecne dobrowolne i w większości prywatne systemy znakowania dobrostanu zwierząt w UE znacznie się różnią, posłowie opowiadają się za obowiązkowymi ramami UE dla dobrowolnego znakowania, które zapewniłyby praktyczne ramy, ale pozostawiłyby miejsce dla inicjatyw prywatnych.
Kolejne kroki
Komisja Europejska ogłosiła, że do końca 2023 roku dokona przeglądu unijnych ram prawnych dotyczących dobrostanu zwierząt i przedstawi propozycję dotyczącą znakowania dotyczącego dobrostanu zwierząt.
15 luty, 2022r./ Parlament Europejski/Unia Europejska.
https://www.europarl.europa.eu