Nowe przepisy zakazują profilaktycznego, tj. zapobiegawczego stosowania antybiotykoterapii paszami leczniczymi. Zastosowanie metafilaktyczne, tj. traktowanie całej grupy zwierząt, gdy część jest zakażona, będzie dozwolone tylko wtedy, gdy ryzyko rozprzestrzeniania się zakażenia jest wysokie i nie ma odpowiedniej alternatywy.
Posłowie do PE nalegali, aby antybiotyki nie były w żadnym wypadku wykorzystywane do poprawy wydajności zwierząt lub do niwelowania złych warunków utrzymania zwierząt. Recepty na paszę leczniczą zawierające antybiotyki powinny zawsze być wydawane przez lekarza weterynarii po odpowiednim badaniu i diagnozie.
Aby zapewnić skuteczną walkę z opornością na środki przeciwdrobnoustrojowe, posłowie do PE nalegali na rozszerzenie przepisów dotyczących paszy leczniczej (przygotowanej przez firmy paszowe lub specjalistów) na wszystkie leki weterynaryjne podawane doustnie, czy to przez paszę, czy wodę pitną, w tym tak zwane "posypki" (przygotowane przez rolników ). Uzgodniony tekst zobowiązuje Komisję do skonsultowania się z Europejską Agencją Leków, a następnie ustanowienia odpowiednich przepisów, które zamknęłyby istniejące luki.
Specyficzne granice zanieczyszczeń krzyżowych oparte na badaniach naukowych
W rok po wejściu w życie rozporządzenia Komisja powinna określić konkretne maksymalne dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń dla różnych aktywnych substancji leczniczych z paszy dla docelowych zwierząt, do następnej partii niedocelowej paszy. W tym celu należy skonsultować się z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)..
Kolejne kroki
Po zatwierdzeniu przez Komisję Rolnictwa, Parlament i Radę, rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wejdzie on w życie po upływie dwudziestu dni i powinna zacząć obowiązywać trzy lata później.
Sytuacja
Parlament Europejski zatwierdził w dniu 8 marca 2016 r. w ostatecznym głosowaniu ustawę o zdrowiu zwierząt, która aktualizuje środki mające na celu zwalczanie ognisk chorób zwierząt, takich jak ptasia grypa, afrykański pomór świń lub pryszczyca. Te nowe przepisy kładą większy nacisk na zapobieganie i zobowiązują wszystkich rolników, właścicieli zwierząt i handlowców do stosowania zasad dobrej hodowli zwierząt i rozważnego stosowania leków weterynaryjnych, w tym środków przeciwdrobnoustrojowych.
Zgodnie z tą zasadą, treść przyszłych rozporządzeń w sprawie leków weterynaryjnych została uzgodniona przez negocjatorów Parlamentu i Rady w dniu 5 czerwca 2018 r. Nowe przepisy dotyczące weterynaryjnych produktów leczniczych, wraz z paszami leczniczymi, ograniczą stosowanie istniejących środków przeciwdrobnoustrojowych, zakazują rutynowej procedury zbiorowej oraz zapobiegawczego leczenia antybiotykami zwierząt.
wtorek 19 czerwca 2018/ Parlament Europejski/ UE.
http://www.europarl.europa.eu