W "Średniookresowych perspektywy dla rynków rolnych i dochodów UE 2016-2026" przedstawiane są średniookresowe perspektywy na głównych rynkach surowców rolnych i dochody rolnicze w UE do 2026 roku, w oparciu o zestaw spójnych założeń makroekonomicznych uznanych za najbardziej wiarygodne w momencie analizy.
Według perspektyw oczekuje się, że liczba ludności na świecie i wzrost dochodów będzie wspierać większy globalny popyt na mięso i przyczyni się do wzrostu eksportu mięsa z UE. Oczekuje się, że światowa konsumpcja mięsa wzrośnie o 13,5%, czyli 42,6 mln ton, między rokiem 2016 a 2026. To mniej niż w poprzedniej dekadzie, ale wciąż niemal równowartość rocznej całkowitej produkcji mięsa w UE. Dzięki ożywieniu gospodarczym i nieco niższym cenom, ogólne spożycie mięsa na mieszkańca w UE nieoczekiwane wróciło do 1,9 kg w 2015 roku. W 2016 r. spodziewany jest dalszy wzrost jednak w wolniejszym tempie, aby osiągnąć 68,4 kg /ca (waga detaliczna). Pod koniec okresu objętego prognozą oczekuje się, że konsumpcja per capita pozostanie stabilna. 90% całkowitej produkcji mięsa w UE trafi do konsumentów w UE.
Po silnym ożywieniu w 2014 i 2015 roku, obecnie oczekuje się, że produkcja wieprzowiny wzrośnie tylko nieznacznie. W kontekście tylko ograniczonego wzrostu konsumpcji krajowej, oczekuje, że się eksport wieprzowiny systematycznie będzie rósł, wspierany przez utrzymujący się popyt światowy i niskie ceny pasz. Oczekuje się, że konkurencja cenowa ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii będzie silna. Oczekuje się, że produkcja wieprzowiny wzrośnie jedynie nieznacznie w ciągu nadchodzącej dekady (0,1% rocznie), ponieważ w UE zwiększenie konsumpcji bedzie nieznaczne. Z kolei eksport wieprzowiny UE rośnie, wspierany przez utrzymujący się popyt światowy i korzystne ceny pasz.
wtorek 6 grudnia 2016/ EC/ UE.
https://ec.europa.eu/agriculture