Perspektywy głównych rynków surowców rolnych w UE do 2023 r. w oparciu o zestaw założeń uznanych przez Komisję Europejską za najbardziej wiarygodne przyjmują, że ceny produktów i surowców rolnych pozostaną stabilne w perspektywie średnioterminowej. Warunkowane jest to przez wzrost światowego popytu na żywność, rozwój sektora biopaliw i niski wzrost wydajności.
Sektor mięsa
Sektor mięsa UE będzie wspierany przez silny popyt na rynku światowym, co z kolei jest związane z poprawą warunków gospodarczych. Spożycie mięsa na mieszkańca w UE , które osiągnęło w 2013 roku najniższy poziom od 11 lat (64,7 kg wagi detalicznej ) ale ma wzrosnąć od 2014 r. Oczekuje się, że w 2023 roku konsumpcja per capita osiągnie 66,1 kg. Mięso drobiowe prawdopodobnie pozostanie produktem najbardziej dynamicznym, a wieprzowina pozostanie ulubionym mięsem w Europie. Spozycie wołowiny i owiec ma spaść zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i względnych.
Po dwóch latach spadku związanego z wdrożeniem nowych zasad w zakresie dobrostanu zwierząt , oczekuje się, że produkcja mięsa wieprzowego zwiększy się od 2014 r. do 23,4 mln ton w 2023 roku. Ten wzrost ( +2,8 % w stosunku do średniej 2010-12 ) jest umiarkowany ze względu na ograniczenia środowiskowe w niektórych głównych krajach produkujących.
Szczegółowa prognoza dla sektora wieprzowiny
W wyniku spadku produkcji w UE, ceny wzrosną w stosunku do regionów spoza UE i otworzą możliwości zwiększenia importu, który jednak pozostaje na niskim poziomie. W reakcji na wzrost cen, konsumpcja zmniejszy się. Utrata konkurencyjności na rynkach światowych ma również wpływ na bilans handlowy.
Produkcja mięsa wieprzowego spada w prawie wszystkich regionach, spadki wahają się od 7% do 1%, średnio o 3%. Produkcja wieprzowiny w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i Danii będzie bardziej stabilna w porównaniu do Hiszpanii i Aragonii, Włoszech, Niemiec i Francji. Jednym z powodów jest to, że udziały kosztów pasz w całkowitych kosztach produkcji są niższe w przypadku Wielkiej Brytanii i Danii (50-65%) niż we Francji i Niemczech (> 75%). Niższa opłacalność produkcji wieprzowiny we Francji na poziomie bazowym sprawia, że jest ona bardziej narażona na wzrost kosztów paszy w porównaniu do trzech innych krajów wymienionych.
Wyższa cena producenta może zrekompensować straty w produkcji i wzrost kosztów w niektórych regionach UE. Zysk lub strata danego regionu zależy od równowagi między względnym wzrostem dochodów a kosztami paszy wraz z początkowym stopniem opłacalności systemu produkcyjnego.
czwartek, 15 maja 2014/ Unia Europejska polskie-mieso.pl http://ec.europa.eu