W maju ukazały się pierwsze prognozy dotyczące globalnej produkcji zbóż, ale ponieważ wiele upraw na półkuli północnej nie zostało jeszcze zasianych, prognozy te obarczone są wysokim poziomem niepewności. W tym roku wiarygodność pierwszych prognoz dotyczących produkcji pszenicy w latach 2024/25 jest już testowana, ponieważ susza i przedłużające się mrozy w kluczowych obszarach produkcyjnych Federacji Rosyjskiej ograniczyły perspektywy plonów. W rezultacie światowe ceny eksportowe pszenicy wzrosły w maju w związku z pogłębiającymi się obawami o produkcję, koncentrującymi się na regionie Morza Czarnego. Pszenica, której większość jest spożywana jako żywność z ograniczoną liczbą substytutów, jest bardzo uważnie obserwowana, szczególnie przez kraje importujące z perspektywy bezpieczeństwa żywnościowego.
Pierwsza prognoza FAO na sezon 2024/25 (lipiec/czerwiec) przewiduje, że światowa produkcja zbóż wyniesie 2 846 mln ton, praktycznie na równi z rekordową produkcją zrealizowaną w sezonie 2023/24. Przewiduje się, że globalna produkcja kukurydzy i pszenicy spadnie, podczas gdy produkcja jęczmienia, ryżu i sorgo wzrośnie.
Oczekuje się, że całkowite wykorzystanie zbóż na świecie w latach 2024/25 wzrośnie o 0,5 procent do nowego rekordowego poziomu 2 851 mln ton, na co wpłynie zwiększone spożycie żywności, zwłaszcza ryżu. Przewiduje się, że globalne wykorzystanie zbóż w paszach również wzrośnie, o 0,4 procent, napędzane silnym popytem na zboża gruboziarniste (zwłaszcza kukurydzę i sorgo) na paszę dla zwierząt, podczas gdy przewiduje się, że wykorzystanie pszenicy i ryżu w paszach spadnie.
Światowe zapasy zbóż prawdopodobnie wzrosną o 1,5 procent (13,2 miliona ton) powyżej poziomu otwarcia do rekordowych 897 milionów ton, odzwierciedlając oczekiwania wyższych zapasów zbóż gruboziarnistych (ze wzrostem dla kukurydzy, jęczmienia i sorgo) oraz ryżu. Z kolei zapasy pszenicy mogą spaść do najniższego poziomu od 2021/22 roku. Przy prognozowanym wzroście wykorzystania w 2024/25 r., globalny stosunek zapasów zbóż do ich wykorzystania prawdopodobnie pozostanie zbliżony do poziomu z 2023/24 r., czyli około 30,9%.
FAO przewiduje, że światowy handel zbożami spadnie o 1,3 procent w porównaniu z poprzednim rokiem do 481 milionów ton, na co wpłyną niższe perspektywy handlu kukurydzą. Przewiduje się, że międzynarodowy handel ryżem będzie silnie rósł.
7 czerwca, 2024/ FAO.
https://www.fao.org/