Główny Lekarz Weterynarii informuje o otrzymaniu w dniu 17 listopada 2017 r. wyników badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdzających wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF:
- w zwłokach dzika znalezionego w gminie Nieporęt, powiat legionowski, województwo mazowieckie (608 przypadek ASF);
- w zwłokach dzika znalezionego w gminie Jabłonna, powiat legionowski województwo mazowieckie (609 przypadek ASF).
Powiat legionowski, na terenie którego znaleziono wspominane dwa martwe dziki, leży poza obszarami wymienionymi w części I, II i III załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE
Zgodnie z danymi ARiMR na ww. terenie znajduje się 13 gospodarstw utrzymujących 524 świnie.
Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 22 listopada br. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L306 została opublikowana decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/2176 z dnia 21 listopada 2017 r. dotycząca niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ww. decyzja został opublikowana w związku z wykryciem dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu legionowskiego w województwie mazowieckim. Ustanawia ona jako obszar skażony w Polsce następujące tereny:
- w powiecie legionowskim gminy: miasto Legionowo, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew;
- w powiecie wołomińskim gmina Radzymin;
- w powiecie Nowy Dwór Mazowiecki część miasta Nowy Dwór Mazowiecki ograniczona od północy rzeką Narew i od południa rzeką Wisłą.
Na ww. terenie stosowane są środki określone w art. 15 Dyrektywy Rady 2002/60/WE z dnia 27 czerwca 2002 r. ustanawiającej przepisy szczególne w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz zmieniającą dyrektywę 92/119/EWG w zakresie choroby cieszyńskiej i afrykańskiego pomoru świń.
Przewidywany czas zakończenia stosowania tych środków to 8 grudnia br.
środa 22 listopada 2017r. / GIW/ Polska www.wetgiw.gov.pl