Jak podaje POL PIG, w celu kontroli i zwalczania ASF, Główny Inspektorat Weterynaryjny nakazał intensyfikacji kontroli wybranych ferm.
Decyzja ta spotkała się z protestami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. W piśmie wysłanym do Głównego Lekarza Weterynarii podkreślano m.in. że „Życie i zdrowie naszych pracowników jest wartością nadrzędną”.
Rozporządzenie wykonawcze Komisji UE 2020/466 zaleca stosowanie przez państwa członkowskie kontroli urzędowej przeprowadzanej na elektronicznej kopii oryginału świadectw lub poświadczeń lub na elektronicznym formacie świadectwa lub poświadczenia sporządzonym i przedłożonym w systemie TRACES. Ma to zmniejszyć konieczność osobistych odwiedzin Inspektorów z uwagi na walkę z COVID-19 i ograniczenia w przemieszczaniu się ludności.
Hodowcy podkreślają, że walce z ASF znacznie skuteczniejszym od ryzykownych kontroli w dobie COVID-19, byłoby w umożliwienie myśliwym odstrzałów sanitarnych dzików i usuwania truchła. W bezpośrednim sąsiedztwie ogniska ASF w województwie lubuskim, znaleziono martwe dziki.
Aleksander Dargiewicz – prezes POLPIG przypomina „Wielokrotnie ponawiamy apele o umożliwienie myśliwym wykonywania ich obowiązków poprzez wyłączenie ich z rygoru zakazu wstępu do lasu. Zamiast zakazu, i my i myśliwi potrzebują kampanii informacyjnej wyjaśniającej znaczenie odstrzałów i roli myśliwych w walce z ASF.”
15 kwietnia 2020r. /POL PIG/ Polska kzp-ptch.pl