24 lutego 2015 r. Sekretarz Generalny Copa-Cogeca poinformował, że Copa-Cogeca prowadzi lobbing wobec Komisji Europejskiej w celu wyeliminowania trudności zaistniałych na europejskich rynkach rolnych w wyniku embarga nałożonego przez Rosję. Ceny wieprzowiny i mleka nie wróciły jeszcze do poziomu sprzed kryzysu.
W sektorze mleka priorytetem Copa-Cogeca jest zagwarantowanie państwom członkowskim elastyczności, która umożliwi spłatę kary za przekroczenie kwot w dłuższym okresie (3–5 lat).
Grupa robocza Copa-Cogeca „Wieprzowina” obserwuje sytuację na rynkach. W ubiegły piątek odbyło się posiedzenie techniczne, którego celem była analiza prognoz rynkowych i możliwości zaproponowania bardziej konkretnych środków na rzecz złagodzenia wpływu na rynek.
Sekretariat Copa-Cogeca regularnie spotyka się z służbami Komisji w celu przedstawienia priorytetów w zakresie rynków, zniesienia obowiązujących barier pozataryfowych i ograniczeń handlowych nałożonych przez państwa trzecie na polskie produkty w związku z pojawieniem się przypadków afrykańskiego pomoru świń.
W przypadku dopłat wywozowych istnieją pewne problemy. Aby sfinansować te instrumenty, należałoby uruchomić rezerwę kryzysową, która jest finansowana z płatności bezpośrednich rolników ze wszystkich sektorów. Ponadto mając na uwadze znalezienie krótkoterminowych rynków eksportowych, uruchomienie tego narzędzia doprowadziłoby do natychmiastowego zamknięcia wysoce rentownych rynków eksportowych, takich jak rynek australijski (wzrost o 32% w 2014 r.) . Copa-Cogeca poszukuje rozwiązań alternatywnych, takich jak rozwój ubezpieczeń kredytów wywozowych poprzez art. 219 jednolitej WOR.
środa, 25 lutego 2015/KRIR/ Polska www.krir.pl