W tym roku w Polsce odnotowano rekordową liczbę ognisk ASF u świń. Do dnia 18 października chorobę stwierdzono aż w 112 gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną.
Przez pierwsze pięć miesięcy 2021 r. odnotowano jedynie dwa ogniska. Wraz z nadejściem sezonu letniego gwałtownie zaczęła wzrastać liczba ognisk choroby, a najwięcej stwierdzono ich we wrześniu (37 ognisk), nieco mniej było w sierpniu (33 ogniska) i lipcu (29 ognisk). Wraz z nadejściem października ten niepokojący trend został przełamany, bo do dnia 18 października stwierdzono jedynie 2 ogniska ASF w tym miesiącu.
Zdecydowanie najwięcej ognisk ASF było w woj podkarpackim, aż 55, (następnie woj. warmińsko- mazurskie z 16 ogniskami ASF i woj. dolnośląskie z 12 ogniskami ASF), jednak co ciekawe, to nie tam było najwięcej świń w gospodarstwach objętych chorobą. Podkarpacie pod tym względem plasowało się dopiero na czwartej pozycji (z 3688 świniami).
Najwięcej świń w ogniskach choroby znajdowało się w woj. lubuskim (5 ognisk z 16667 świń), następnie woj.wielkopolskie (9 ognisk z 5604 świniami) i warmińsko-mazurskie (16 ognisk z 4115 świniami).
Koreluje to z charakterystyką gospodarstw hodowlanych w danym regionie. W woj. podkarpackim hodowla jest rozproszona, a chów jest często prowadzony przed drobnych hodowców, z kolei w woj. lubuskim znajdują się obiekty u bardziej uprzemysłowionych charakterze hodowli.
22 października 2021r. / Redakcja 333 na podstawie danych GIW www.wetgiw.gov.pl