X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Polska: działania podjęte w obliczu pojawienia się ogniska ASF u świń

Inspekcja Weterynaryjna podjęła intensywne działania związane z wystąpieniem pierwotnego ogniska ASF w Polsce.

28 lipiec 2014
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W trakcie prowadzenia przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku dochodzenia epizootycznego w gospodarstwie, w którym wykryto afrykański pomór świń ustalono, iż około 17 lipca br., przed zgłoszeniem podejrzenia choroby, w gospodarstwie padły 3 sztuki świń, które zostały zakopane przez właściciela w pobliżu gospodarstwa. Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, iż padnięcie ww. zwierząt nie zostały uprzednio zgłoszone przez posiadacza zwierząt do organów Inspekcji Weterynaryjnej, a działania służb weterynaryjnych w gospodarstwie napotykają na problemy wynikające z utrudnionego kontaktu z posiadaczem zwierząt.

Zwłoki świń zostały wykopane i zniszczone w bezpieczny sposób pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku rozpoczął spis zwierząt i perlustrację gospodarstw w obszarze zapowietrzonym o promieniu 3 km wokół ogniska i zagrożonym o promieniu 7 km poza obszarem zapowietrzonym, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw, w których według oświadczeń ich właścicieli nie są utrzymywane świnie. Kontynuowane są również intensywne prace w związku z wydawaniem decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku nakazujące zabicie zwierząt w gospodarstwach, w których jest to uzasadnione epizootycznie, położonych w ww. obszarach. W działania związane ze zwalczaniem ASF na terenie powiatu białostockiego zaangażowanych jest 18 urzędowych lekarzy weterynarii. Ponadto w powiecie białostockim, będą wydawane decyzje administracyjne dla kół łowieckich nakazujące odstrzał dzików.

Główny Lekarz Weterynarii kontynuuje intensywne kontakty i wymianę informacji z władzami weterynaryjnymi Republiki Litewskiej w celu koordynacji działań mających na celu ograniczenie zagrożenia rozprzestrzenienia się wirusa ASF poza istniejące ogniska choroby w obu krajach. Dodatkowo, tusze zwierząt oraz mięso pochodzące ze zwierząt przywiezionych z gospodarstwa w którym później potwierdzono wybuch choroby objęto urzędowym nadzorem. W dniu 24 lipca br. pobrano 58 próbek płuc, nerek oraz mięsa z kością pochodzących z całej partii produkcyjnej wytworzonej w dniu 23 lipca br. W skład ww. partii wchodziły tusze pochodzące ze zwierząt litewskich.

Wyniki badań laboratoryjnych w kierunku afrykańskiego pomoru świń są ujemne.

Mapa występowania ognisk ASF w Polsce

sobota, 26. lipca.2014/GIW/Polska
http://www.wetgiw.gov.pl/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji