X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Polska: kolejna polska kiełbasa uzyskała unijny certyfikat

Jest to już piąty produkt z Wielkopolski, jaki uzyskał certyfikat.

13 kwiecień 2017
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Komisja Europejska pozytywnie zweryfikowała wniosek w sprawie przyznania unijnego certyfikatu jakości Chronionego Oznaczenia Geograficznego dla „kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej”. Jednak od momentu opublikowania swojej decyzji, czyli 9 marca 2017 roku państwa członkowskie mogą zgłaszać sprzeciw przez kolejne 3 miesiące. Jeśli jednak do tego nie dojdzie, produkt otrzyma stosowny ceryfikat.

„Kiełbasa biała parzona wielkopolska”, to kiełbasa z mięsa wieprzowego, niepeklowanego, średnio tłusta, parzona, porcjowana, w naturalnym jelicie wieprzowym.

Kiełbasa ma szarą barwę na powierzchni i przekroju, z dopuszczalnymi nieznacznymi punktowymi różowymi przebarwieniami kawałków mięsa. Widoczny majeranek może dominować w tworzeniu barwy na powierzchni i w przekroju. Po sparzeniu, bezpośrednio przed spożyciem niezbyt silnie związana na przekroju. Dopuszczalny niewielki wyciek soków mięsnych po przekrojeniu kiełbasy. Dominuje smak zaparzonego mięsa wieprzowego z wyraźnie wyczuwalną nutą majeranku, lekkim aromatem czosnku i pieprzu. Zaznaczona obecność soli.

Do produkcji tej kiełbasy wykorzystuje się mięso wieprzowe pozyskiwane z półtusz wieprzowych, w których zawartość chudego mięsa w stosunku do wagi tuszy wieprzowej wynosi powyżej 55 %. Dla mięsa określa się dodatkowe szczególne warunki i zalecenia, które gwarantują najwyższą jakość.

Z Wielkopolski unijny certyfikat mają cztery produkty. Są to: rogal świętomarciński, wielkopolski ser smażony, andruty kaliskie i olej rydzowy.

marzec 2017 /PFPZ/ KE https://www.pfpz.pl http://eur-lex.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji