X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Polska: konferencja poświęcona bioasekuracji

Podstawową przyczyną występowania ASF w gospodarstwach jest nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. Przyczyną występowania ASF w populacji dzików jest niewłaściwie prowadzony odstrzał.

30 czerwiec 2017
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się dziś konferencja naukowa, pod tytułem: "Bioasekuracja – podstawą ochrony przed afrykańskim pomorem świń i grypą ptaków". Głównym organizatorem konferencji był PIWet-PIB w Puławach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestniczył w niej minister Krzysztof Jurgiel, który podkreślił, że w naszym kraju ogniska ASF u świń, wystąpiły głównie w niewielkich gospodarstwach, gdzie utrzymywanych było kilka sztuk świń.

"W okresie letnim rolnicy z takich gospodarstw często karmią świnie paszami pozyskiwanymi z łąk, gdzie mogą przebywać zakażone dziki i w ten sposób powstają ogniska chorób" zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Minister apelował do obecnych na konferencji o intensyfikację i podejmowanie wśród rolników dalszych działań informacyjnych dotyczących zasad ochrony przed ASF.

Profesor Zygmunt Pejsak z PIW-PIB zaznaczył, że bioasekuracja jest, jak na razie jedynym sposobem ochrony świń przed ASF.

Z analiz, które prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii i Państwowym Instytutem Weterynarii w Puławach wynika, że podstawową przyczyną występowania obydwu chorób w gospodarstwach jest nieprzestrzeganie wszystkich zasad bioasekuracji. Natomiast przyczyną występowania samego wirusa ASF w populacji dzików jest niewłaściwie prowadzony odstrzał.

czwartek 29 czerwca 2017 /MRiRW/ Polska www.minrol.gov.pl

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji