X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Polska: nielegalny ubój i sprzedaż mięsa w Koronowie

Wieprzowina trafiała do sklepów. Zatrzymanym podejrzanym może grozić kara pozbawienia wolności do roku.

20 grudzień 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Dwie osoby usłyszały zarzuty dotyczące działalności gospodarczej prowadzonej bez wymaganego zezwolenia, a polegającej na uboju i rozbiórce zwierząt rzeźnych oraz wprowadzaniu na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego. Wcześniej były one karane za tego typu przestępstwo.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą bydgoskiej komendy ustalili, że na terenie Koronowa prowadzona jest nielegalna działalność w zakresie uboju zwierząt poza rzeźnią. Z ustaleń policjantów wynikało również, że działalność ta odbywa się niezgodnie z wymaganiami weterynaryjnymi. W okresie od października 2013 roku do grudnia 2016 roku miało tam dochodzić do rozbioru i przetwórstwa mięsa z trzody chlewnej, a następnie jego sprzedaży w sklepach.

W momencie, gdy mundurowi przyjechali pod wskazany adres, za bramą posesji zastali kilkanaście osób. Część z nich dokonywała podziału mięsa w hali produkcyjnej. Jak wynika z ustaleń policjantów za proceder ten odpowiedzialne są dwie osoby w wieku 50 i 54 lat.

Osoby te w 2014 roku były już karane za tego typu przestępstwo. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dalszym ciągu zobowiązani są do przestrzegania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie uboju i przetwórstwa mięsa z uwagi na niedostateczną infrastrukturę, uchybienia techniczne i zaniedbania higieniczno - sanitarne.

Zgodnie z Ustawą z dn. 16.12.2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego zatrzymanym podejrzanym może grozić kara pozbawienia wolności do roku.

poniedziałek 12 grudnia 2016 /KWP w Bydgoszczy/ Polska www.policja.pl

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji