X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Polska: nowe ustalenia Międzyresortowego Zespołu ds. ASF

W obszarze przygranicznym populacja dzika powinna zostać jak najszybciej, całkowicie zredukowana, w najgorszym przypadku do końca 2016 r.

2 listopad 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

27 października, w czwartek odbyło się spotkanie Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Omówiono stan realizacji rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie niezbędnych działań dla ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF na terenie Polski. W obszarze przygranicznym populacja dzika powinna zostać jak najszybciej, całkowicie zredukowana, w najgorszym przypadku do końca 2016 r. Prowadzona jest redukcja populacji dzików z uwzględnieniem pięciu granicznych województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego. Inspekcja Weterynaryjna i właściwe miejscowo koła łowieckie dokonują zakupów chłodni do przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików na czas wykonania badania laboratoryjnego w kierunku ASF. W sumie na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego znajdują się obecnie 133 chłodnie.

W pierwszej połowie listopada zostanie przygotowany raport z monitoringu inwentaryzacyjnego dzików.  O włączenie do akcji sił zbrojnych wystąpiło z wnioskiem do MON pięciu wojewodów: podlaski, mazowiecki, lubelski, warmińsko-mazurski i podkarpacki. Wojsko prowadzi również działania mające na celu oszacowanie liczby dzików na terenach poligonów.

Prowadzone są śledztwa, a także inne postępowania dotyczące rozprzestrzenia się wirusa afrykańskiego pomoru świń. W toku prowadzonych czynności zabezpieczane są dokumentacje dotyczące gospodarstw, w których stwierdzono ASF. Wykonanych jest również szereg czynności procesowych z osobami mającymi bezpośredni związek z wystąpieniem choroby.

Podjęto także decyzję o powołaniu Zespołu Ekspertów do spraw zagrożeń ASF, w skład którego powinni wejść naukowcy i specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynarii –PIB w Puławach, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Instytut Ekspertyz Sądowych, Instytut Genetyki Sądowej oraz Instytut Genetyki Człowieka.

 

czwartek 27 października 2016r /MRiRW/Polska www.minrol.gov.pl

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji