We wtorek 27 października b.r. w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „wieprzowina”. W spotkaniu wziął udział między innymi Jerzy Salitra, delegat polskiej Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił informacje na temat ponownego wprowadzenia przetworzonych białek zwierzęcych. Warunkiem przywrócenia ich na rynek jest osobny test dla mięsa wieprzowego, wołowego i drobiu niwelujący możliwość kanibalizmu wśród zwierząt. Dla wieprzowiny już opracowano taki test.
Sekretariat podzielił się także wiadomością, że rozmowy na temat współpracy handlowej dot. wieprzowiny, z Japonią są na zaawansowanym etapie. Delegacja duńska poruszyła kwestię refundacji wywozowej, która ma być zlikwidowana pod koniec tego roku w UE natomiast w USA nadal istnieją kredyty eksportowe. Sekretariat stwierdził, że być może poprzez programy rozwoju obszarów wiejskich można byłoby znaleźć rozwiązanie zastępcze dla kredytów eksportowych. Strategia handlowa Unii Europejskiej polega na zlikwidowaniu rozbieżności pomiędzy krajami unijnymi i krajami trzecimi w zakresie umów handlowych i dostępu do rynków.
Omawiano także sytuację Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). W Hiszpanii aby zlikwidować ASF było bardzo dużo kontroli małych gospodarstw, które w końcu upadły. Spowodowało to eradykację choroby. W Portugalii z ASF walczono od lat 60 aż do lat 90 XXw. i przez długi okres czasu nie było konkretnego programu zwalczania choroby. Potem wspólnie Hiszpania i Portugalia miały ten sam program zwalczania choroby, który pozwolił na likwidację w tych dwóch krajach ASF.
Przedstawiciele krajów bałtyckich zwrócili uwagę na bardzo trudną sytuację z myśliwymi, którzy nie są zainteresowani polowaniami. Skomplikowane procedury i zakaz przewozu mięsa z dzika powoduje, że odstrzały są niewystarczające w stosunku do potrzeb.
Przedstawiciel KRIR zwrócił uwagę, że w Polsce rolnicy dokładają wszelkich starań aby zmniejszyć populację dzików. Istnieją problemy proceduralne oraz fakt, że chłodnie nie mogą pozbyć się mięsa zanim nie dotrą na miejsce próbki od weterynarzy potwierdzające brak ASF utrudniają częstsze odstrzały które byłyby wymagane w celu zmniejszenia ilości stad dzików. Myśliwi nie chcą odstrzelać dzików, ponieważ jest to dla nich problem. Obecnie w Polsce jest około 350tys. dzików. Delegacja z Litwy zauważyła, że wiele gospodarstw przydomowych zostało zlikwidowanych w związku z ASF, dostali oni odszkodowanie w wysokości 100 €.
Poruszono też kwestię dobrostanu zwierząt. Sekretariat poprosił o przesyłanie komentarzy w związku z planem działania w zakresie alternatyw dla chirurgicznej kastracji.
W ostatnim punkcie porządku obrad Sekretariat przedstawił informacje na temat nowo utworzonej grupy task force na temat nowych technologii w rolnictwie.
czwartek 29 października 2015 /KRIR/ Polska www.krir.pl