X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Polska: Posiedzenie izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej

Podczas spotkania przedstawiciele izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej omówili m.in. aktualną sytuację na rynkach rolnych oraz wpływ rosyjskiego embarga

14 kwiecień 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W czwartek i piątek, 7-8 kwietnia 2016 r. reprezentanci Węgierskiej Izby Rolniczej (NAK), Rolniczej i Spożywczej Słowackiej Izby (SPPK), Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) i Rolniczej Izby Republiki Czeskiej (AKČR) spotkali się na 60. Posiedzeniu izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej (V4) w Czajowicach, w Polsce.

Podczas spotkania przedstawiciele izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej omówili m.in. aktualną sytuację na rynkach rolnych oraz wpływ rosyjskiego embarga. Sytuacja rolników i przedsiębiorstw rolniczych jest bardziej skomplikowana przez obniżkę cen głównych produktów rolniczych.W połączeniu z utrzymującą się dramatyczną sytuacją na rynku mleka i wieprzowiny, zdaniem przedstawicieli V-4 ten rok będzie bardziej trudny dla jeszcze większej liczby rolników w całej UE.

Przedstawiciele izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej wnioskują do Komisji Europejskiej o podjęcie działań, aby wspomóc producentów trzody chlewnej i producentów mleka znajdujących się od dłuższego czasu w krytycznej sytuacji ekonomicznej.

Działania mogące wesprzeć te sektory powinny obejmować:

  • uruchomienie mechanizmów promowania i wspierania eksportu, w tym refundacji wywozowych na produkty mleczarskie i wieprzowinę oraz kredytów eksportowych w celu trwałego usunięcia z rynku UE istniejących nadwyżek,
  • urealnienie progów referencyjnych i cen interwencyjnych w sektorze mleka poprzez ich podniesienie co najmniej o ok. 10% dla odtłuszczonego mleka w proszku z dotychczasowego poziomu 169,80 euro/100 kg oraz o ok. 25% dla masła z dotychczasowego poziomu 221,75 euro/100 kg,
  • podjęcie pilnych działań w skali UE prowadzących do zniesienia embarga i ponowne otwarcie rynku rosyjskiego na produkty rolne UE. Proces ten wymaga jednolitego podejścia w odniesieniu do wszystkich państw UE oraz solidarności krajów UE.
  • zamiast przeznaczać środki pieniężne na pomoc żywnościową dla takich krajów jak Turcja, Syria i kraje Afryki Sub-Saharyjskiej, członkowie UE powinni wypełnić dane zobowiązania ekwiwalentem produktów rolniczych takich jak odtłuszczone mleko w proszku itp.
  • stworzenie unijnego prawa regulującego zwalczanie nieuczciwych praktyk cenowych przez sieci handlowe

Dodatkowa pomoc dla producentów powinna być zagwarantowania ze środków UE innych niż rezerw kryzysowych WPR, szczególnie dla krajów, które najbardziej odczuły skutki embarga rosyjskiego i koniec kwotowania rynku mlecznego. Cały sektor w UE stracił 5 mld euro przez te 2 lata, a otrzymał tylko 500 mln euro wsparcia.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnego komunikatu.

poniedziałek 11 kwietnia 2016r /KRIR/ Polska www.krir.pl

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji