18 marca 2015 r. w Moskwie, z inicjatywy strony polskiej odbyło się kolejne posiedzenie polsko- rosyjskiej grupy roboczej ds. weterynarii.
Strona polska przedstawiła informacje na temat występowania przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików oraz ognisk ASF u świń domowych. Strona rosyjska podzieliła zdanie strony polskiej, że zlikwidowanie ASF nie jest możliwe bez aktywnej współpracy z Białorusią. Białoruskie służby weterynaryjne nie przekazują informacji o rzeczywistym rozprzestrzenianiu się ASF na swoim terytorium. Strona polska zgodziła się, że konieczne jest przeprowadzanie badań produktów konfiskowanych od obywateli białoruskich pod kątem obecności ASF.
Główny Lekarz Weterynarii zaproponował utworzenie wspólnej grupy roboczej, która pozwoli opracować wspólne modele zwalczania. Strony uzgodniły powiadomienie Komisji Europejskiej o utworzeniu takiej grupy roboczej.
Strona polska zwróciła się o przywrócenie uprawnień eksportowych 4 zakładom mleczarskim i 1 zakładowi wylęgu drobiu, w odniesieniu do których strona rosyjska wprowadziła czasowe ograniczenia wwozu. Strona rosyjska zobowiązała się do przeanalizowania przekazanych materiałów.
Grupy rozmawiały również o przypadkach nieprawidłowości zarówno po stronie polskiej jak i rosyjskiej, związanych z nieuczciwą działanością handlową.
Strona rosyjska oświadczyła, że po ustaniu sankcji eksport będzie możliwy z tych, zakładów, które zostaną uprzednio skontrolowane przez rosyjskichspecjalistów. Obecnie eksport na zasadzie pre-listingu jest możliwy wyłącznie z zakładów paszowych po uzgodnieniu każdego przypadku przez stronę rosyjską ze służbami weterynaryjnymi pozostałych państw członkowskich Unii Celnej.
Kolejne posiedzenie polsko-rosyjskiej grupy roboczej ds. weterynarii odbędzie się jesienią na terenie Polski.
wtorek 24 marca 2015/ GIW/ Polska www.wetgiw.gov.pl