X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Polska: spotkanie Zespołu Doradczego ds. Zapobiegania oraz Zwalczania ASF

"Mamy już pierwsze sygnały tego, że jeśli jest prowadzona zdecydowana walka z ASF, tzn. trzoda chlewna wybijana jest w promieniu 3 km od stwierdzenia ogniska, wtedy w tym miejscu ognisko jest eliminowane" mówił wicewojewoda Gmitruczuk

28 wrzesień 2017
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

25 września 2017r. odbyło się posiedzenie Zespołu Doradczego ds. Zapobiegania oraz Zwalczania ASF w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Dyrektor PIWet-PIB prof. Krzysztof Niemczuk, Wicewojewoda Lubelski, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Pan Paweł Piotrowski, a także przedstawiciele służb i instytucji odpowiedzialnych za zwalczanie ASF na Lubelszczyźnie.

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach przedstawił informację na temat sytuacji związanej z występowaniem ASF na terenie innych krajów Europ i zagrożeniach przenoszenia choroby z terytorium krajów sąsiednich do Polski. Sytuację epizootyczną na terenie województwa lubelskiego zreferował lubelski wojewódzki lekarz weterynarii, natomiast dotychczasowe działania podejmowane przez administrację publiczną, służby, inspekcje i straże w zakresie zwalczania ASF na terenie województwa lubelskiego przdstawił dyrektor Wydziału Bezpieczństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW.

"Mamy już pierwsze sygnały tego, że jeśli jest prowadzona zdecydowana walka z ASF, tzn. trzoda chlewna wybijana jest w promieniu 3 km od stwierdzenia ogniska, wtedy w tym miejscu ognisko jest eliminowane. Jeśli do takiego uboju nie dochodzi, choroba dalej występuje. W przypadku gdy jakieś sztuki zostają zachowane, (tak jak to miało ostatnio miejsce w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego), z różnych względów, choroba nadal się rozwija." mówił wicewojewoda Gmitruczuk. Zaapelował także do samorządowców o podjęcie wspólnych działań w walce z chorobą i o niewykorzystywanie jej skutków do celów politycznych. "Będziemy wybijali świnie jeżeli tylko pojawi się ognisko, bo to jest najbardziej skuteczny sposób na zahamowanie tej choroby. Jeżeli przez okres kwartału nie pojawia się ognisko ASF w gospodarstwach, to wtedy mamy pewność, że jedynym nośnikiem jest dzik..."

środa 27 września 2017r. /PIWET/UWL/ Polska www.piwet.pulawy.pl; www.lublin.uw.gov.pl

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji