Europejska Fundacja Rozwoju Wsi Polskiej przedstawiła raport „Uwarunkowania i konsekwencje opodatkowania rolnictwa w Polsce”, który omawia rozwiązania podatkowe w polskim rolnictwie. Podczas prezentacji raportu, w panelu nt. opodatkowania rolników w Polsce udział wziął Wiceprezes KRIR Marek Borowski, wraz z ekonomistami: prof. dr hab. Katarzyną Duczkowską-Małysz, dr Jakubem Borowskim, dr Stanisławem Kluzą.
Autorzy prezentują możliwe warianty opodatkowania rolnictwa oraz konsekwencje ich wprowadzenia. W raporcie omówione są również przykładowe systemy opodatkowania rolnictwa w krajach Unii Europejskiej. Zdaniem autorów opracowania, najbardziej skutecznym jest system, w ramach którego zostałyby zniesione bariery w przepływie czynników produkcji. To one ograniczają możliwości legalnego osiągania większych dochodów przez mieszkańców wsi. Dodatkowym rozwiązaniem jest także wprowadzenie ewidencjonowania kosztów i przychodów gospodarstw rolnych, co stanowiłoby podstawę do obliczania sprawiedliwego podatku dochodowego. Dzięki temu, możliwe byłoby również lepsze poznanie dokładnej sytuacji materialnej mieszkańców wsi.
Rozwojowi rolnictwa sprzyjałoby również traktowanie go jako działalności gospodarczej i opodatkowanie na zbliżonych zasadach, z oczywistym uwzględnieniem jego specyfiki.
Marek Zagórski zaznacza, że wraz z reformą podatku rolnego należy znacząco obniżyć poziom obciążeń (z tytułu podatku i składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
środa 24 września 2014/KRIR/ Polska www.krir.pl