W województwach dotkniętych powodzią 17 i 18 września 2024 r. odbyły się narady służb podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tj. oddziałów wojewódzkich ARiMR, KOWR, IJHARS, PIORiN, Inspekcji Weterynaryjnej i Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
"W tych rejonach, gdzie woda już opadła, można ocenić poziom strat w gospodarstwach rolnych" stwierdził szef resortu rolnictwa. Minister Siekierski przypomniał, że zwrócił się do wojewodów z prośbą o powoływanie komisji szacujących straty spowodowane powodzią w gospodarstwach rolnych.
Zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rejonach dotkniętych powodzią zostały zawieszone kontrole realizowane w ramach działań planowych jednostek podległych Ministrowi. Prowadzone będą jedynie kontrole dotyczące bezpieczeństwa żywności, pasz oraz ochrony zdrowia zwierząt.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zalecił Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), aby zwrócił się do spółek hodowli roślin i zwierząt, nad którymi sprawuje bezpośredni nadzór, a także do gospodarstw dzierżawiących duże obszary ziemi rolnej oraz innych większych producentów rolnych, z prośbą o przekazywanie pasz objętościowych, pasz treściwych, zboża oraz materiału siewnego i innych pilnie potrzebnych środków do produkcji rolnej, gospodarstwom rolnym poszkodowanym w wyniku powodzi.
"Zaliczki na płatności bezpośrednie będą zwiększone, a płatności przyspieszone" zapowiedział minister Siekierski. Rolnicy z terenów powodziowych będą otrzymywać zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich w pierwszej kolejności.
W związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej w południowo-zachodniej części kraju Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało rozporządzenie, w którym uznaje te obszary za objęte działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności, rolnicy z tych obszarów są zwolnieni z obowiązku złożenia do kierownika biura ARiMR pisemnego oświadczenia o tym fakcie.
Ponadto wobec tych rolników nie będą stosowane kary za niespełnienie wymogów dotyczących przyznawania płatności, jak również za niespełnienie norm warunkowości i zachowują prawo do otrzymania płatności.
Minister Czesław Siekierski skierował już do Komisji Europejskiej polski wniosek o uruchomienie środków z rezerwy rolnej. Wiceminister Adam Nowak poinformował, że resort planuje na pomoc dla gospodarstw rolnych dotkniętych powodzią wykorzystać m.in. środki pozostałe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Podsekretarz stanu Adam Nowak wskazał również na możliwe formy pomocy pochodzące ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), wśród których znalazła się pomoc finansowa na realizację inwestycji wodno-kanalizacyjnych czy dotyczących retencji wodnej.
Pozostałe formy pomocy obejmują m.in. ulgi podatkowe, odroczenia spłat zobowiązań finansowych, finansowanie wyjazdów szkolnych dla dzieci, darmowe badania gleb i dłuższy czas na przystosowanie gospodarstw do produkcji.
19 września 2024r. /ARiMR/ Polska www.gov.pl