Rosja przez wiele lat była istotnym odbiorcą polskiej żywności, największym spoza krajów Unii Europejskiej. W roku 2013 polski eksport do Rosji wyniósł 1 252 mln euro (wzrost o 19% w stosunku do roku poprzedniego), co stawiało Rosję na 3. miejscu w polskim eksporcie rolno-spożywczym, po Niemczech i Wielkiej Brytanii. Zablokowanie importu polskich produktów rolnych jest znaczącym utrudnieniem w handlu, powodującym duże straty gospodarcze.
Embargo wprowadzone przez stronę rosyjską:
- 27 stycznia 2014 r. zaprzestanie uznawania unijnych świadectw zdrowia dla żywych świń, mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych (wykrycie dwóch przypadków ASF u dzików na Litwie).
- 27 lutego 2014 r. zakaz importu żywych świń, ich materiału genetycznego i produktów wieprzowych, nie poddanych obróbce termicznej z Polski (przypadki ASF w Polsce)
- 7 kwietnia 2014 r. – zakaz importu gotowych produktów mięsnych z zawartością mięsa wieprzowego (w tym poddanych obróbce termicznej), a także zakaz tranzytu przez teren Polski żywych świń transportowanych do Rosji.
- 1 sierpnia 2014 r. czasowy zakaz importu wybranych owoców i warzyw z Polski, w tym jabłek.
- 7 sierpnia 2014 r. opublikowanie listy produktów spożywczych, których import na terytorium Federacji Rosyjskiej jest zakazany przez okres jednego roku, m.in. z UE (zakres towarowy nieznacznie zmieniony 20 sierpnia 2014 r.).
MRiRW, we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i Ministerstwem Spraw Zagranicznych podjęło działania w celu poszukiwania nowych rynków zbytu.
Dotychczasowe działania przyniosły pewne sukcesy:
- od sierpnia br. dostęp do rynku japońskiego dla polskiej wołowiny;
- od lipca br. dostęp do rynku ukraińskiego mięsa wieprzowego i jego przetworów (z wyłączeniem woj. podlaskiego, pod określonymi warunkami), a od końca sierpnia br. dostęp do rynku ukraińskiego mięsa wołowego bez kości, spełniającego wymogi OIE (oprócz mięsa odkostnionego mechanicznie);
- od sierpnia br. dostęp do rynku białoruskiego przeżuwaczy (zwierzęta rzeźne) i ich materiału biologicznego;
- od października br. dostęp do rynku kanadyjskiego świeżych jabłek;
- w listopadzie br. Singapur przekazał listę warunków, dotyczących uznania regionalizacji w zakresie ASF, które strona polska musi spełnić, co umożliwi wznowienie eksportu wieprzowiny z Polski do Singapuru .
- w listopadzie br. Chile poinformowało o otwarciu dostępu dla wieprzowiny, żelatyny i kolagenu do swojego rynku.
- negocjacje nowych wzorów świadectw zdrowia dla szeregu produktów (np. 15 września br. – świadectwo dla wieprzowiny w eksporcie do Mołdawii).
piątek 14 listopada 2014/ KRIR/ Polska
www.krir.pl