Obrót wieprzowiną z obszaru zakażonego jest obiektem szczególnych środków nadzoru, włącznie z obowiązkowym oznakowaniem specjalnym znakiem jakości zdrowotnej, a także stosowaniem pewnych ograniczeń w obrocie w ramach jednolitego rynku.
Ograniczenia w zakresie wprowadzania do obrotu świeżego mięsa wieprzowego oraz produktów
z mięsa wieprzowego, wynikające z zastosowania tych środków, skutkują istotną redukcją cen i przyczyniają się do zakłóceń na rynku wieprzowiny w dotkniętych obszarach. Dlatego też Komisja Europejska wprowadzi nadzwyczajne środki wspierania rynku jedynie dla świeżego mięsa wieprzowego i produktów mięsnych pochodzących od świń hodowlanych na terenach bezpośrednio dotkniętych ograniczeniami.
Środki te obejmą zwierzęta poddane ubojowi po 26 lutego 2014 ( data uruchomienia polskich środków zapobiegawczych ) i do 25 maja 2014. Obejmą ograniczone ilości ( 20 000 ton) i maksimum wagi tuszy ( 100 kg na zwierzę). Pomoc dot. zwierząt o wadze tuszy przekraczającej 100 kg nie będzie przekraczać kwoty pomocy określonej dla świń o wadze tuszy do 100 kg. Wartość pomocy wyniesie 35,7 euro za 100 kg. Pięćdziesiąt procent wydatków będzie finansowana z budżetu Unii, jeśli zostały wypłacone przez Polskę na rzecz beneficjenta do dnia 31 sierpnia 2014 roku.
Polska musi podjąć wszelkie niezbędne środki, w tym dokładne kontrole administracyjne w celu zapewnienia zgodności z warunkami określonymi w rozporządzeniu i przekazywać odpowiednie informacje do Komisji w każdą środę w odniesieniu do poprzedniego tygodnia.
Komisja Europejska poinformowała, że środki pomocowe mogą zostać zmienione w zależności od kształtowania się cen rynkowych.
Litwa również zwróciła się z prośbą o zastosowanie środków wspierania rynku. Wkrótce odbędzie się w tej sprawie spotkanie ze służbami Komisji.
Poniedziałek, 24 marca 2014. Unia Europejska http://polskie-mieso.pl