Posłowie i prezydencja Rady uzgodnili zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do UE na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r., aby wesprzeć Ukrainę w obliczu trwającej wojny agresji ze strony Rosji. Te jednostronne środki liberalizacji handlu pomogą ustabilizować ukraińską gospodarkę i ułatwią stopniową integrację kraju z rynkiem wewnętrznym UE.
W przypadku wystąpienia znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub kilku krajów UE z powodu importu z Ukrainy, na przykład pszenicy, rozporządzenie gwarantuje, że Komisja może podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne.
W ramach wzmocnionych środków ochronnych mających na celu ochronę unijnych rolników, hamulec bezpieczeństwa może zostać uruchomiony dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych, a mianowicie drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu. Negocjatorzy zgodzili się wydłużyć okres referencyjny wykorzystywany jako podstawa do uruchomienia tego automatycznego środka ochronnego, co oznacza, że jeśli przywóz tych produktów przekroczy średnią wielkość przywozu odnotowaną w drugiej połowie 2021 r. oraz w całym 2022 i 2023 r., cła zostaną ponownie nałożone. Ponadto Komisja zobowiązuje się do zintensyfikowania monitorowania przywozu zbóż, w szczególności pszenicy.
Współprawodawcy poparli również zobowiązanie Komisji do omówienia stałej liberalizacji taryf z Ukrainą w ramach procesu przeglądu układu o stowarzyszeniu, gdy tylko procedura legislacyjna dotycząca tymczasowej liberalizacji zostanie zakończona, oraz do ścisłego zaangażowania Parlamentu w ten proces.
Kolejne kroki: Parlament i Rada będą teraz musiały dać ostateczne zielone światło dla tymczasowego porozumienia. Posiedzenie plenarne Parlamentu prawdopodobnie zagłosuje nad rozporządzeniem podczas drugiej sesji miesięcznej w kwietniu. Obecne środki handlowe wygasają 5 czerwca 2024 r., a nowe przepisy powinny wejść w życie natychmiast po tej dacie.
8 kwietnia, 2024/ Parlament Europejski/Unia Europejska.
https://www.europarl.europa.eu