Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności przyjęła w środę stanowisko w sprawie wniosku Komisji dotyczącego nowych technik genomowych (NGT), stosunkiem głosów 47 do 31, przy 4 głosach wstrzymujących się.
Posłowie zgadzają się z propozycją wprowadzenia dwóch różnych kategorii i dwóch zestawów zasad dla roślin NGT. Rośliny NGT uważane za równoważne z konwencjonalnymi (rośliny NGT 1) byłyby zwolnione z wymogów prawodawstwa GMO, podczas gdy dla roślin NGT 2 prawodawstwo to dostosowuje ramy GMO do tych roślin NGT.
Posłowie zgadzają się również, że wszystkie rośliny NGT powinny pozostać zakazane w produkcji ekologicznej, ponieważ ich zgodność wymaga dalszej analizy.
W przypadku roślin NGT 1, posłowie zmienili proponowane przepisy dotyczące wielkości i liczby modyfikacji potrzebnych do uznania roślin NGT za równoważne z roślinami konwencjonalnymi. Posłowie chcą również, aby nasiona NGT były odpowiednio etykietowane i aby stworzyć publiczną listę online wszystkich roślin NGT 1.
Chociaż nie będzie obowiązkowego etykietowania na poziomie konsumenta dla roślin NGT 1, posłowie chcą, aby Komisja złożyła sprawozdanie na temat tego, jak konsumenci i producenci postrzegają nowe techniki, siedem lat po wejściu w życie.
W przypadku roślin NGT 2, posłowie zgadzają się na utrzymanie wymogów prawnych dotyczących GMO, w tym obowiązkowego etykietowania produktów.
Aby zachęcić do ich stosowania, posłowie zgadzają się również na przyspieszoną procedurę oceny ryzyka, biorąc pod uwagę ich potencjał przyczynienia się do bardziej zrównoważonego systemu rolno-spożywczego, ale podkreślają, że należy przestrzegać tak zwanej zasady ostrożności.
*NGT to różnorodne techniki zmieniające materiał genetyczny organizmów. Obecnie wszystkie rośliny uzyskane za pomocą NGT podlegają tym samym zasadom, co GMO, które są jednymi z najbardziej rygorystycznych na świecie. NGT mogą pomóc uczynić nasz system żywnościowy bardziej zrównoważonym i odpornym poprzez opracowanie ulepszonych odmian roślin, które są odporne na klimat, szkodniki, dają wyższe plony lub wymagają mniejszej ilości nawozów i pestycydów.
Kilka produktów NGT jest już dostępnych na rynku poza UE (np. banany na Filipinach, które nie brązowieją, co może potencjalnie zmniejszyć marnotrawstwo żywności i emisję CO2). Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ocenił potencjalne kwestie bezpieczeństwa NGT.
24 stycznia, 2024/ EP/ UE
https://www.europarl.europa.eu