Parlament przyjął stanowisko do negocjacji z Radą w sprawie przepisów mających na celu zmniejszenie zanieczyszczeń i ukierunkowanie dużych instalacji rolno-przemysłowych na zieloną transformację.
Stanowisko Parlamentu w sprawie dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED) i dyrektywy w sprawie składowania odpadów zostało przyjęte przez posłów 396 głosami za, 102 przeciw i 131 wstrzymującymi się. W sprawie rozporządzenia w sprawie portalu emisji przemysłowych, posłowie przyjęli mandat negocjacyjny 563 głosami za, 51 przeciw i 18 wstrzymującymi się.
W odniesieniu do ferm hodowlanych, posłowie zagłosowali za utrzymaniem obecnych przepisów i włączeniem do nich ferm trzody chlewnej z ponad 2 000 miejsc dla świń produkcyjnych (powyżej 30 kg) lub z ponad 750 miejscami dla macior i ferm drobiu z ponad 40 000 miejscami dla drobiu, a także ferm z ponad 750 jednostkami hodowlanymi (LSU). Parlament nie chce rozszerzyć go na gospodarstwa hodujące bydło, jak zaproponowała Komisja. Komisja pierwotnie zaproponowała próg 150 LSU dla wszystkich zwierząt gospodarskich.
Posłowie podkreślają również znaczenie zapewnienia, że producenci spoza UE spełniają wymogi podobne do przepisów UE.
Parlament jest teraz gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą w sprawie ostatecznego kształtu przepisów.
7 lipca 2023/ PE/ Unia Europejska.
https://www.europarl.europa.eu