Niedawny raport dotyczący krążenia wirusów grypy, podtyp A (H1N1) u świń w populacjach w Chinach, której dowody wskazują na potencjał zoonotyczny, zaalarmowała świat o ryzyku pandemii związanym z wirusami świńskiej grypy. Ten konkretny klad genetyczny (1C.2.3) wirusów świńskiej grypy A (H1N1) był wcześniej zgłaszany w 2016 r., a od 2016–2018 pozostał najczęściej wykrywanym genotypem wirusów grypy w monitoringu prowadzonym w populacjach świń w Chinach.
Istnieją ograniczone dane dotyczące zakażeń ludzi i krążenia tych wirusów u świń, ale wirusy analizowane w ostatnim raporcie z Chin pokazują potencjalną zdolność do zarażania ludzi.
Wiele krajów zgłosiło sporadyczne zakażenia ludzi nowymi wirusami grypy, w tym szczepy pochodzące od świń w ostatnich dziesięcioleciach. W ostatnich latach w Eurazji zgłaszano przypadki zakażeń ludzi wirusami świńskiej grypy A z kladu genetycznego 1C.
Pandemia H1N1 2009 została wywołana przez szczep wirusa świńskiej grypy A, który został wprowadzony do ludzi i rozprzestrzenił się na całym świecie. Od tego czasu ludzie ponownie wprowadzili te wirusy do świń, gdzie nadal ewoluują.
Ważne jest, aby zidentyfikować pojawiające się wirusy grypy w populacjach świń i zbadać ich potencjał do zakażania ludzi. FAO, OIE i WHO zachęcają do ciągłego nadzoru i terminowej wymiany danych, aby zapewnić, że podejście „Jedno zdrowie” będzie stosowane do nowopojawiających się wirusów grypy A.
Rozwój wirusów grypy odzwierzęcej A - kandydatów na szczepionkę, koordynowany przez
WHO pozostaje istotnym elementem globalnej strategii gotowości na wypadek pandemii.
Zobacz cały raport: FAO OIE WHO Tripartite Statement on the Pandemic Risk of Swine Influenza
9 września, 2020/ OIE.
https://www.oie.int/