X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Potrzebne są globalne działania, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) i FAO rozpoczynają wspólną inicjatywę na rzecz globalnej kontroli afrykańskiego pomoru świń.

22 lipiec 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wieprzowina jest najczęściej spożywanym mięsem na świecie, stanowiącym 35,6% światowego spożycia mięsa. W ostatnich latach afrykański pomór świń (ASF) - który może powodować nawet 100-procentową śmiertelność świń - stał się przyczyną poważnego kryzysu dla przemysłu wieprzowego, powodując ogromne straty w populacjach świń i generując drastyczne konsekwencje ekonomiczne. Choroba dotyka obecnie wiele krajów Afryki, Azji i Pacyfiku oraz Europy i nie ma skutecznej szczepionki. Nie tylko zagraża zdrowiu i dobrostanowi zwierząt, ale ma też szkodliwy wpływ na warunki życia rolników.

„Obecnie afrykański pomór świń dotyka 51 krajów. W trudnej sytuacji wywołanej przez COVID-19, ASF nadal się rozprzestrzenia, nasilając obecny kryzys zdrowotny i społeczno-gospodarczy” - powiedział dr Matthew Stone, zastępca dyrektora generalnego OIE ds. Międzynarodowych standardów i nauki .

Wiele krajów dotkniętych ASF nie ma wystarczających zasobów ludzkich, finansowych lub technicznych, aby szybko wykrywać, reagować i powstrzymywać choroby zwierząt.

Inicjatywa na rzecz globalnej kontroli ASF ma na celu:

  • Poprawić zdolność krajów do kontrolowania (zapobiegania, reagowania, eliminowania) ASF przy użyciu międzynarodowych standardów OIE i najlepszych praktyk opartych na najnowszych badaniach naukowych.
  • Ustanów skuteczną koordynację i ramy współpracy dla globalnej kontroli ASF.
  • Ułatwić ciągłość biznesową, zapewniając bezpieczną produkcję i handel w celu ochrony systemów żywnościowych.

W skali globalnej ciągłe rozprzestrzenianie się ASF stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego, rozwoju gospodarczego i rozwoju obszarów wiejskich. Choroba stanowi przeszkodę dla sektora rolnego w osiągnięciu pełnego potencjału, tworzeniu miejsc pracy i łagodzeniu ubóstwa oraz działa zniechęcająco na inwestycje w sektorze trzody chlewnej.

20 lipca 2020/ FAO.
http://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów