Unijny sektor rolny nadal znajduje się pod znacznym obciążeniem z powodu wzrostu kosztów energii i innych czynników produkcji, który nastąpił jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę, a następnie został zaostrzony przez wojnę i jej skutki dla produkcji rolnej, cen i handlu.
Najnowsze dane potwierdzają jednak, że dostawy żywności w UE nie są zagrożone. Według danych Komisji Europejskiej:
- Sytuacja na rynku zbóż w UE była do niedawna pozytywna. Ceny dla rolników były bardzo wysokie, a perspektywy zbiorów całkiem dobre. Przedłużająca się susza w niektórych regionach w połączeniu z falami upałów w maju wywołała pewne obawy. W związku z tym najnowsza prognoza Komisji dotycząca zbóż została obniżona o ponad 2 miliony ton (z 295,8 do 293,1 mln ton). Redukcja ta dotyczy głównie jęczmienia i kukurydzy (kukurydza była dotychczas prognozowana na rekordowym poziomie produkcji) i nie ma wpływu na pszenicę miękką.
- Perspektywy dla eksportu z UE są nadal bardzo pozytywne. Przewiduje się, że w przyszłym sezonie eksport pszenicy miękkiej z UE osiągnie 38 mln ton, co będzie najwyższym poziomem w historii. Potwierdza to, że WPR może przyczynić się do światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Całkowity eksport zbóż (pszenica, jęczmień, kukurydza) może wynieść około 54 mln ton (nieco poniżej rekordowego poziomu 55 mln ton w sezonie 2019/20).
- Oczekuje się, że produkcja nasion oleistych w UE znacznie wzrośnie dzięki zwiększeniu areału (+6%, w szczególności w przypadku słonecznika korzystającego z odstępstwa EFA), przy czym przewiduje się, że produkcja wzrośnie o taki sam procent. Ten pozytywny rozwój sytuacji pozwoli rynkowi UE poradzić sobie z mniejszą dostępnością nasion oleistych z Ukrainy.
czerwiec 2022/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://data.consilium.europa.eu