Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że w latach 1990-2020 w wyniku wylesienia utracono 420 mln hektarów lasów - obszar większy niż UE. Konsumpcja w UE stanowi około 10% światowego wylesiania. Ponad dwie trzecie z nich przypada na olej palmowy i soję.
Aby walczyć ze zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej, nowe prawo zobowiązuje firmy do zapewnienia, że szereg produktów sprzedawanych w UE nie pochodzi z terenów wylesionych w dowolnym miejscu na świecie.
We wtorek rano europosłowie osiągnęli wstępne porozumienie z rządami UE w sprawie nowego prawa dotyczącego produktów wolnych od wylesiania, które sprawi, że po 31 grudnia 2020 r. firmy będą miały obowiązek sprawdzenia i wydania tzw. oświadczenia o "należytej staranności", że towary wprowadzone na rynek UE nie doprowadziły do wylesiania i degradacji lasów w dowolnym miejscu na świecie. Zgodnie z uzgodnionym tekstem, choć żaden kraj ani towar jako taki nie zostanie objęty zakazem, firmy nie będą mogły sprzedawać swoich produktów w UE bez tego typu oświadczenia. Zgodnie z postulatami posłów, firmy będą musiały również zweryfikować zgodność z odpowiednimi przepisami kraju produkcji, w tym w zakresie praw człowieka oraz, że prawa zainteresowanych ludów tubylczych były przestrzegane.
Produkty objęte nowymi przepisami to: bydło, kakao, kawa, olej palmowy, soja i drewno, w tym produkty, które zawierają te towary, były nimi karmione lub zostały wykonane przy ich użyciu (takie jak skóra, czekolada i meble), tak jak w pierwotnej propozycji Komisji.
Nie później niż rok po wejściu w życie Komisja oceni, czy należy rozszerzyć zakres na inne tereny zalesione.
Parlament i Rada będą musiały formalnie zatwierdzić porozumienie. Nowe prawo wejdzie w życie 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE, ale niektóre artykuły będą miały zastosowanie 18 miesięcy później.
6 grudnia, 2022/ EP/ UE.
https://www.europarl.europa.eu/news