W 2022 r. oczekuje się, że wyższe koszty paszy i energii będą wywierać presję na marże. Rozczarowujące zbiory w Ameryce Południowej i niepewność eksportu zbóż z Morza Czarnego pogarszają już i tak niewielką globalną podaż paszy, zwiększając koszty paszy o 20% rok do roku. Światowi producenci trzody chlewnej skoncentrują się na efektywności i ograniczą wzrost pogłowia, przy czym oczekuje się spadku pogłowia w regionach znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, takich jak Wielka Brytania, Niemcy i Azja Południowo-Wschodnia.
Popyt konsumpcyjny pozostaje zróżnicowany. Sprzedaż wieprzowiny utrzymuje się na wysokim poziomie w USA i Korei Południowej, które wyszły z ograniczeń związanych z pandemią, podczas gdy sprzedaż jest słaba w krajach takich jak Chiny, Japonia i Meksyk, które nadal zmagają się z ograniczeniami związanymi z wirusem Covid-19 i słabszym wzrostem gospodarczym. Rabobank spodziewa się, że droższa wieprzowina ograniczy popyt w drugiej połowie 2022 r., pomimo zwiększonej konsumpcji domowej i tańszych alternatyw białkowych.
Oczekuje się, że globalny handel wieprzowiną w 2022 roku spadnie, co będzie spowodowane słabszymi trendami gospodarczymi i dużą podażą wieprzowiny. Wolniejszy eksport w drugiej połowie roku będzie prawdopodobnie kontynuowany, ponieważ kupujący pozostaną ostrożni ze względu na globalną niepewność gospodarczą i droższą wieprzowinę, chyba że na rynkach importowych pojawią się niedobory.
Chiny: Popyt pozostaje słaby z powodu nowej fali zakażeń i blokad ze względu na Omicron. Import wieprzowiny zmniejszył się znacząco w roku 2022.
Europa: Ceny trzody chlewnej i prosiąt rosną w miarę zmniejszania się podaży. Presja na marżę w całym łańcuchu dostaw utrzymuje się w związku ze wzrostem kosztów produkcji.
Ameryka Północna: Rekordowe ceny wieprzowiny spowodowane niższą produkcją pomagają zrównoważyć rosnące koszty. Popyt jest stabilny, ale może się osłabić w wyniku wzrostu cen i umocnienia dolara.
Brazylia: Produkcja już ucierpiała z powodu zmniejszonych marż. Eksport pozostaje dodatni pomimo spadku popytu w Chinach.
Azja Południowo-Wschodnia: Zarówno Covid, jak i ASF wpływają na rynki wieprzowiny w Azji Południowo-Wschodniej. Zmiany w polityce importowej sprzyjają zwiększeniu importu.
Japonia: Wzrost importu wieprzowiny będzie kontynuowany. Produkcja wieprzowiny pozostaje na niezmienionym poziomie.
Kwiecień 2022/ Rabobank.
https://research.rabobank.com