Według FEFAC, produkcja mieszanek paszowych w UE (UE 27 + Wielka Brytania) dla zwierząt gospodarskich w 2020 r. szacowana jest na 164,9 mln t, co stanowi przyrost o 0,1% w porównaniu z 2019 r. Podczas gdy pasze dla bydła i drobiu odnotowały spadek (-0,2 % i -0,8%, odpowiednio) wszystkie pozostałe sektory odnotowały wzrost produkcji w porównaniu z 2019 r.
Pomimo rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Europie i jego wpływu na sektor trzody chlewnej, produkcja paszy dla świń wzrosła o 1,3% w 2020 r. Wynikało to głównie z tego, że kilka krajów zwiększyło eksport do Chin, korzystając z niemieckiego zakazu eksportu. Ponadto, ze względu na problemy związane z COVID-19 z wydajnością rzeźni, wiele zwierząt gospodarskich pozostawało w gospodarstwach dłużej niż to konieczne, co doprowadziło do większego spożycia paszy. W porównaniu do młodych zwierząt tuczniki mają wyższy współczynnik wykorzystania paszy (do wyprodukowania 1 kg mięsa/utrzymania masy potrzeba więcej paszy).
Patrząc na perspektywy rynkowe na 2021 r., w pierwszych miesiącachsektor trzody chlewnej i drobiu charakteryzowała bardzo niska rentowność, ze względu na wyższe ceny pasz związane z globalnym rajdem na rynku zbóż rozpoczynającym się w IV kwartale 2020 r. Coraz więcej państw członkowskich boryka się z problemami z unijnym eksportem produktów zwierzęcych ze względu na zmieniającą się sytuację AI (ptasia grypa) i ASF. Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że problemy rynkowe dotyczące produktów zwierzęcych wynikające z połączenia skutków COVID-19, ptasiej grypy i ASF będą kontynuowane i jako takie wpłyną na przemysłową produkcję mieszanek paszowych. Poza tym wpływ agendy politycznej UE na rzecz Zielonego Ładu i inicjatyw władz krajowych w celu rozwiązania kwestii emisji do środowiska (BE, NL – emisje amoniaku) i dobrostanu (DE) nadal wywiera dodatkową presję na sektor hodowlany i paszowy w UE.
7 czerwca, 2021/ FEFAC/ UE.
https://fefac.eu