X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Produkcja mieszanek paszowych w UE w 2021 r. i perspektywy na 2022 r.

Oczekuje się, że rozprzestrzenianie się chorób zwierzęcych oraz utrzymująca się hossa na światowym rynku zbóż, napędzana przez rosyjską inwazję na Ukrainę, zmniejszy zapotrzebowanie na mieszanki paszowe w 2022 r. o 4-5 mln ton.

24 maj 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Szacuje się, że produkcja mieszanek paszowych w UE (UE-27) dla zwierząt gospodarskich w 2021 r. wyniesie
150,2 mln ton, co oznacza wzrost o 0,03% w porównaniu z rokiem 2020, zgodnie z danymi dostarczonymi przez członków FEFAC. Z wyjątkiem sektora pasz dla świń, wszystkie pozostałe sektory zdołały ustabilizować lub nieznacznie zwiększyć swoją produkcję pomimo utrzymującej się pandemii COVID-19, hossy na światowym rynku zbóż, zakłóceń w łańcuchu dostaw i rozprzestrzeniania się chorób zwierzęcych w 2021 r.

W związku z krytyczną sytuacją w sektorze wieprzowiny w UE w 2021 r., w obliczu wyzwań związanych z ograniczonym popytem na mięso na kluczowych rynkach eksportowych (sanitarny zakaz przywozu i odbudowa pogłowia w Azji i Pacyfiku po ASF), wysokimi kosztami zbóż paszowych, wpływem afrykańskiego pomoru świń i znacznie zwiększoną produkcją w 2020 r., produkcja pasz dla świń w 2021 r. spadła o -1,5%. Najbardziej ucierpiały na tym kraje, takie jak Niemcy, Francja, Portugalia, Hiszpania, Austria, Słowenia i Węgry. W Holandii i Belgii kontynuowano likwidację stad świń w celu zmniejszenia emisji środowiskowych w rolnictwie.

Unijny sektor pasz dla drobiu zdołał zwiększyć swoją produkcję o 1,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, a produkcja pasz dla bydła wzrosła nieznacznie o 0,2%.

Prognozy na 2022 rok

Patrząc na perspektywy rynkowe na rok 2022, oczekuje się, że sektor trzody chlewnej i drobiu w UE ograniczy swoją działalność ze względu na wysokie koszty materiałów paszowych, niższy popyt rynkowy i rozszerzające się ogniska ptasiej grypy w kilku krajach. W związku z tym szacunki członków FEFAC zmniejszają się o - 4,2% dla pasz dla świń i - 3% dla pasz dla drobiu. Oczekuje się, że produkcja pasz dla bydła spadnie o - 1,6%. Ogólnie szacuje się, że produkcja przemysłowych mieszanek paszowych zmniejszy się o - 2,9% (tj. 4,3 mln ton) w porównaniu z rokiem 2021. Jednak niepewność na rynku pozostaje bardzo wysoka ze względu na trwającą agresję Rosji na Ukrainie. Bezpośrednia utrata kukurydzy paszowej, śruty słonecznikowej i innych materiałów paszowych z Ukrainy i Rosji może być tylko częściowo zrekompensowana przez zwiększony import pasz, głównie z USA i Kanady. Nadal istnieją kluczowe wyzwania logistyczne związane z przemieszczaniem istniejących zapasów ziarna poza Ukrainę, które będą nadal wpływać na dostępność na rynku w nowym roku gospodarczym.

23 maja, 2022/ FEFAC/ UE.
https://fefac.eu/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów