W pierwszej połowie 2023 r. produkcja wieprzowiny w UE spadła o -8,6%. Największe spadki odnotowano w DE (-210 000 t lub -9,4%), DK (-180 000 t lub -21,5%) i ES (-150 000 t lub -5,8%). Niska podaż w UE prowadzi do rekordowo wysokich cen krajowych. Jednak od lipca ceny producentów w UE zaczęły wykazywać oznaki spadku. Ponieważ ceny pasz spadają, a marże pozostają dodatnie, oczekuje się, że waga tusz wzrośnie w drugiej połowie roku. Ogólnie rzecz biorąc, w 2023 r. spodziewany jest spadek produkcji o -6,6%.
Jednocześnie popyt w UE pozostaje stabilny, ale biorąc pod uwagę zmniejszoną podaż, spodziewany jest spadek konsumpcji na mieszkańca UE (-5%, do 30,4 kg). Oprócz zmniejszonej podaży, ważną rolę odgrywają względy konsumentów dotyczące wzrostu cen, co prowadzi do zmniejszenia spożycia wieprzowiny lub przejścia na inne rodzaje mięsa. W szczególności spożycie wieprzowiny jest często ograniczane na korzyść mięsa drobiowego. Jeśli podaż nieznacznie wzrośnie, a tym samym zwiększona dostępność może jeszcze bardziej złagodzić ceny producentów, niewielki wzrost konsumpcji na mieszkańca może pojawić się w 2024 r. jako reakcja na to.
Mniej konkurencyjne ceny wieprzowiny w UE sprawiają, że eksport na rynek globalny jest prawdziwym wyzwaniem. W pierwszej połowie 2023 r. eksport z UE odnotował spadek o -20%. Produkcja wieprzowiny w Chinach ożywia się, więc potrzebny jest mniejszy import. Jednocześnie UE traci udziały w rynku zarówno na rynkach o wysokiej wartości (USA, Japonia, Australia), jak i na rynkach o niskiej wartości (np. Filipiny) z powodu silniejszej konkurencji cenowej. Jedynie rynek brytyjski wykazuje niewielki pozytywny rozwój (+2,4% w okresie styczeń-czerwiec). Eksport z UE w 2023 r. może spaść o -16%. Jeśli ceny będą nadal spadać, niektóre udziały w rynku mogą zostać odzyskane, co spowoduje wzrost o 5% w 2024 roku. Import wieprzowiny do UE z Wielkiej Brytanii spadł o prawie 19% w pierwszej połowie 2023 r., po wzroście o prawie 28% w 2022 r.. Powodem tego jest obecny spadek produkcji w Wielkiej Brytanii. Ponieważ Wielka Brytania stanowi ponad ¾ importu UE i nie oczekuje się zastąpienia innego pochodzenia w perspektywie krótkoterminowej, import wieprzowiny do UE może spaść o 20% w 2023 r.
9 października, 2023/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://agriculture.ec.europa.eu