X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Produkcja zbóż i nasion oleistych w UE może wzrosnąć w 2023/24 r.

Pomimo oczekiwanego spadku powierzchni upraw zbóż w UE i zmniejszonego wzrostu plonów, produkcja zbóż w UE ma być w tym roku wyższa.

21 lipiec 2023
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Produkcja zbóż i nasion oleistych w UE może wzrosnąć w latach 2023/24, odpowiednio o 5% i 8%. Eksport zbóż z UE może nadal rosnąć, o około 6%, podczas gdy oczekuje się, że import zbóż do UE, w szczególności z Ukrainy, spadnie o 35% z historycznie wysokiego poziomu odnotowanego w 2022/23 roku. Wynika to z trwających prac nad poprawą łańcuchów logistycznych i infrastruktury dla ukraińskiego importu, ale także z wyższej produkcji krajowej UE. W szczególności spodziewany jest niższy import pszenicy miękkiej (-57%), kukurydzy (-33%) i jęczmienia (-25%), podczas gdy import pszenicy durum może wzrosnąć (+30%).

Podobny trend spodziewany jest w przypadku importu nasion rzepaku i słonecznika. W porównaniu z historycznie wysokimi poziomami importu w 2022/23 r., oczekuje się, że import rzepaku i słonecznika niemal powróci do poziomów sprzed 2022 r. w 2023/24 r., a wzrośnie w przypadku soi. Jednocześnie eksport z UE może pozostać względnie stabilny. Oczekuje się, że produkcja śrut oleistych w UE wzrośnie w stosunku do 2022/23 o 2,2%, co będzie ograniczone spadkiem produkcji śrut rzepakowych (-5%). Eksport może ulec poprawie (9%), zwłaszcza w przypadku śruty sojowej (34%), podczas gdy oczekuje się, że import śrut oleistych nieznacznie spadnie, głównie z powodu zmniejszenia ilości śruty rzepakowej (-33%).

14 lipca, 2023/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://agriculture.ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły