Oczekuje się, że globalna produkcja ryżu w tym roku przekroczy poziom z zeszłego roku o 1,3%, osiągając 513 milionów ton, zgodnie z najnowszym dokumentem FAO poświęconym dostawom zbóż i popytowi.
Globalna produkcja pszenicy w 2018 roku jest obecnie szacowana na około 728 milionów ton, co oznacza spadek o 4,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Uprawy pszenicy ozimej, które mają być zebrane w 2019 r., są obecnie wysiewane na półkuli północnej, podczas gdy w Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych i Indiach generalnie korzystne ceny mają stymulować wzrost nasadzeń.
Światowa produkcja grubych ziaren jest szacowana na 1 360 milionów ton, co oznacza spadek o 2,2 procent w stosunku do 2017 r. Obecnie na plantacjach półkuli południowej sadzi się rośliny gruboziarniste, a wczesne perspektywy wskazują na wzrost plonów kukurydzy w Ameryce Południowej.
FAO oczekuje, że wykorzystanie zbóż na świecie wzrośnie o 0,2 proc., do rekordowego poziomu 2 653 mln ton, co jest związane z wyższymi paszowymi i przemysłowymi zastosowaniami kukurydzy, zwłaszcza w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że konsumpcja pszenicy w konsumpcji żywności wzrośnie o 1,0%, podczas gdy ryżu wzrośnie o 1,1%.
Szacuje się, że światowe zapasy zbóż na koniec sezonu w 2019 r. osiągną prawie 762 mln ton, czyli o 6,5 proc. poniżej rekordowo wysokiego poziomu.
Całkowite zapasy gruboziarnistych ziaren spadną po raz pierwszy od sześciu lat, podczas gdy pszenica spadnie o 4,5 proc. Oczekuje się, że światowe zapasy ryżu wzrosną o 2,6 procent do 176,6 milionów ton.
Przewiduje się, że międzynarodowy handel zbożami spadnie o 1,1 proc. w stosunku do rekordowego poziomu 2017/18, zarówno jeśli chodzi o kontrakty na pszenicę, jak i ryż. Oczekuje się, że światowy handel gruboziarnistymi zbożami utrzyma się na poziomie zbliżonym do rekordowego poziomu z poprzedniego roku, wynoszącego około 195 milionów ton, przy zwiększeniu wolumenu kukurydzy i spadku sorgo.
piątek 2 listopada, 2018/ FAO.
http://www.fao.org