Prognozuje się, że światowa produkcja wieprzowiny wyniesie 105,3 mln ton w 2020 r. (-4,0% od 2019 r.), głównie ze względu na zaburzenia produkcji wywołane ASF w Chinach, na Filipinach i w Wietnamie. Produkcja w Unii Europejskiej również może spaść. Po 21% spadku produkcji w 2019 r. prognozuje się, że chińska produkcja wieprzowiny spadnie o 4% w 2020 r., do 38,9 mln ton. Stosunkowo mniejszy spadek odzwierciedla ostrzejszą odbudowę populacji świń w kraju. W ostatnich latach poczyniono znaczne inwestycje w rozwój bazy genetycznej świń, pomagając szybszej odbudowie stad. ASF jest również głównym powodem spodziewanych spadków produkcji na Filipinach i w Wietnamie. Odzwierciedlając zgłoszone przypadki ASF i ograniczenia eksportu, zwłaszcza na rynki azjatyckie, prognozuje się, że produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej spadnie o 0,4%; choć oczekuje się, że nastąpi wzrost masy tuszy.
Z kolei wzrost produkcji prognozowany jest w Stanach Zjednoczonych, Federacji Rosyjskiej, Brazylii, Kanadzie i Meksyku. W Stanach Zjednoczonych wzrost pogłowia trzody chlewnej stoi za przewidywanym wzrostem produkcji o 1,9%, co daje łączną produkcję 12,8 mln ton. Negatywny wpływ na branżę ma jednak mniejsze wykorzystanie zdolności ubojni i zakładów przetwórstwa i niższy udział siły roboczej. W Federacji Rosyjskiej produkcja prawdopodobnie wzrośnie o 6% do 4,2 mln ton, stymulowana inwestycjami w gospodarstwa rolne na dużą skalę i dynamicznym globalnym popytem. Brazylia korzysta z ciągłego wsparcia rządowego, podczas gdy w Kanadzie zwiększona jest liczba ubojów i waga tusz, wraz ze wzrostem światowego popytu na import, napędzając wzrost produkcji.
Przewiduje się, że całkowity eksport wieprzowiny na świecie osiągnie 11,1 mln ton w 2020 r., co oznacza wzrost o 16% rok do roku. Przewiduje się, że Chiny będą odpowiadać za 47% światowego importu wieprzowiny, rosnąc o prawie 80% rok do roku, do ponad 5 milionów ton. Znaczny wzrost importu jest również prognozowany w Wietnamie, odzwierciedlając straty spowodowane ASF. Z drugiej strony Republika Korei i Japonia prawdopodobnie kupią mniej, ze względu na mniejszą sprzedaż w restauracjach i wysokie ceny detaliczne.
Jeśli chodzi o eksport, Stany Zjednoczone Ameryki, Brazylia, Unia Europejska, ale także Kanada, Meksyk, Federacja Rosyjska i Chile korzystają z tegorocznego wzrostu popytu w Azji. Do października Stany Zjednoczone prawie potroiły dostawy do Chin z 303 000 do 775 000 ton. Chociaż sprzedaż do niektórych partnerów handlowych może spaść, dostawy Brazylii do Azji, głównie Chin i Wietnamu, rosną, podtrzymując całkowity eksport kraju. Mimo zakazu nałożonego na niemieckie mięso wieprzowe z kilku krajów, Unia Europejska ma zakończyć rok wzrostem sprzedaży o 6%. Szeroka dostępność eksportowa i wsparcie rządowe za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Kryzysowego pomagają Kanadzie w zwiększaniu eksportu. Meksyk sprzedał do Chin osiem razy więcej wieprzowiny w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W Federacji Rosyjskiej dostęp do rynku uzyskany w Wietnamie pod koniec 2019 r. pomaga temu krajowi w utrzymaniu ekspansji eksportowej. Od stycznia do października br. 31% eksportu wieprzowiny trafiało do Wietnamu. Ekspansja eksportowa Chile wynika głównie z otwarcia rynku chińskiego.
Grudzień 2020/ FAO.
http://www.fao.org/