Wzrośnie globalna produkcja i handel zbożem gruboziarnistym
Prognoza globalnej produkcji zbóż gruboziarnistych w 2020 r. wskazuje na 2,4% wzrost w porównaniu z 2019 r. do rekordowego 1478 mln ton. Produkcja kukurydzy ma wzrosnąć o 1,9% do rekordowego poziomu, ustalonego na poziomie 1 160 mln ton, głównie z powodu oczekiwań na silny wzrost produkcji w USA i RPA, a także rekordowych zbiorów w Argentynie i Brazylii.
Całkowite wykorzystanie gruboziarnistego zboża osiągnie nowy szczyt w 2020/21, i jest prognozowane na 2745 mln ton, co oznacza wzrost o 2,6% w porównaniu z rokiem 2019/20. Zużycie kukurydzy na paszę rośnie o 1,6%, napędzane przez przewidywany silny popyt w Argentynie, Brazylii i Chinach. Oczekuje się, że globalne zużycie jęczmienia wzrośnie o 3,6%, podczas gdy silny wzrost zużycia sorgo na paszę w Chinach, napędzany wysokimi krajowymi cenami kukurydzy, ma zwiększyć globalne zużycie sorgo o prawie 16%.
Światowe zapasy w sezonie 2020/21 prawdopodobnie nieznacznie spadną, do 0,2% poniżej poziomu otwarcia. Prognozuje się, że 2,5% spadek światowych zapasów kukurydzy będzie wynikał z przewidywanego gwałtownego spadku zapasów kukurydzy w Chinach i, w mniejszym stopniu, w UE.
Prognozuje się, że światowy handel zbożem gruboziarnistym w 2020/21 (lipiec / czerwiec) wzrośnie o 4,7% rok do roku. Przewidywany znaczny wzrost zakupów kukurydzy przez Chiny, napędzany silniejszym popytem na paszę i rosnącymi cenami krajowymi, a także większym importem do UE po zmniejszonych zbiorach, może zwiększyć handel kukurydzą o 3,7%. Podobnie, prognozuje się, że przewidywany wzrost importu sorgo do Chin wpłynie na wzrost światowego handlu sorgo, podczas gdy oczekiwania dotyczące wyższego popytu importowego jęczmienia w UE i Maroku powinny napędzać światowy handel jęczmieniem.
Rekordowa produkcja nasion oleistych
Wstępne prognozy na sezon 2020/21 wskazują na zaostrzenie sytuacji podażowo-popytowej na nasiona oleiste i produkty pochodne. Po zarejestrowaniu wyraźnego spadku w sezonie 2019/20, prognozuje się, że światowa produkcja nasion oleistych wzrośnie do nowego rekordu w sezonie 2020/21, czemu sprzyja wyraźny wzrost produkcji soi. W USA produkcja soi ma się zmiejszyć, podczas gdy w Brazylii oczekuje się, że niezwykle atrakcyjne marże produkcyjne będą stymulować nasadzenia. Z drugiej strony, światowa produkcja nasion słonecznika może spaść do najniższego od trzech lat poziomu ze względu na niekorzystne warunki pogodowe w regionie Morza Czarnego, podczas gdy światowa produkcja rzepaku może pozostać ograniczona z powodu trzeciego z rzędu spadku produkcji w UE. Jeśli chodzi o olej palmowy, prognozuje się, że globalna produkcja wznowi wzrost w 2020/21, po wyjątkowym spadku 2019/20, spowodowanym między innymi pogłębieniem się niedoborów pracowników migrujących w głównych krajach produkujących w następstwie pandemii COVID-19.
FAO. 2020. Food Outlook - Biannual Report on Global Food Markets – listopad 2020. Rzym. https://doi.org/10.4060/cb1993en