Wieprzowina
Konsumpcja wieprzowiny w UE jest kwestionowana przez obawy dotyczące zrównoważonego rozwoju i dlatego przewiduje się, że będzie spadać o 0,4% rocznie, spadając do 30 kg w 2035 roku.
Intensywne systemy produkcji wieprzowiny prawdopodobnie spotkają się z dalszą krytyką społeczną, przyczyniając się do spadku produkcji wieprzowiny w UE. Zakłada się, że afrykański pomór świń pozostanie w UE, ale bez żadnych poważnych lub niekontrolowanych ognisk.
Oczekuje się, że eksport wieprzowiny z UE - który wzrósł w poprzedniej dekadzie - spadnie o 338 000 ton między średnią z lat 2022/24 a 2035 ze względu na ożywienie produkcji wieprzowiny w krajach azjatyckich. Biorąc pod uwagę wielkość eksportu z UE od 2024 r., przewiduje się, że pozostanie on prawie stabilny do 2035 r.
Ceny wieprzowiny mogą pozostać wyższe niż w przeszłości ze względu na zwiększone koszty i zmniejszoną podaż w UE.
Inne rodzaje mięs
Przewiduje się, że produkcja wołowiny spadnie ze względu na obawy dotyczące zrównoważonego rozwoju, niską rentowność i bardziej rygorystyczne ramy regulacyjne. Podobnie oczekuje się spadku konsumpcji wołowiny z powodu ograniczonej podaży i wysokich cen.
Drób może nadal korzystać ze zdrowszego wizerunku i stosunkowo niższych cen. W połączeniu z dalszymi możliwościami eksportowymi, spowodowałoby to wzrost produkcji drobiu w okresie do 2035 r., choć przy niższym rocznym tempie wzrostu niż w ostatniej dekadzie.
Oczekuje się, że spadek produkcji mięsa owczego i koziego będzie kontynuowany (choć z różnymi tendencjami w poszczególnych krajach UE). Oczekuje się, że konsumpcja per capita w UE pozostanie względnie stabilna ze względu na trwałe wzorce konsumpcji związane z tradycjami kulturowymi.
11 grudnia 2024 r. / KE (2024), Perspektywy rolne UE na lata 2024-2035.
Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Bruksela.
https://agriculture.ec.europa.eu