Europejski projekt LIFE MEGA przetestuje dwie różne technologie w gospodarstwach pilotażowych dla świń we Włoszech i Hiszpanii: prototyp mokrej płuczki w celu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach i dobrostanu zwierząt; oraz prototyp suchej płuczki, obecnie stosowanej w innych sektorach przemysłu, do czyszczenia pomieszczeń dla świń.
Oczekuje się, że 70% redukcja emisji amoniaku na tuczu świń zostanie osiągnięta dzięki zastosowaniu mokrej płuczki i co najmniej 80% cząstek zawieszonych; spodziewane jest również zmniejszenie stężenia lotnych związków organicznych w chlewniach i otaczającym środowisku, a także wtórne tworzenie się zawieszonych cząstek, z większym efektem w zimie, ze zmniejszeniem do 25% dzięki redukcji emisji amoniaku.
Jest to kluczowe zadanie, które służy lepszemu zrównoważeniu sektora rolnego i hodowlanego. Sektor, który odpowiada za około 95% emisji amoniaku w Unii Europejskiej i jest największym źródłem pyłu zawieszonego PM2,5 (cząstki zawieszone poniżej 2 mikronów), z poziomem co najmniej 40% w wielu krajach. Ponadto sektor hodowlany wytwarza 35% metanu wytwarzanego przez działalność człowieka.
IRTA uczestniczy jako partner w tym projekcie.
19 grudnia, 2019/ IRTA/ Hiszpania.
http://www.irta.cat/