X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Pryszczyca w Niemczech: kolejne kraje wdrażają ograniczenia

Po potwierdzeniu przypadku pryszczycy w Niemczech, więcej krajów wdrożyło środki zapobiegające wprowadzeniu choroby.

15 styczeń 2025
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Do krajów takich jak Argentyna, Korea Południowa i Holandia (patrz: poniżej), które natychmiast wdrożyły środki ograniczające wwóz zwierząt i/lub mięsa z Niemiec, dołączyły teraz kraje takie jak Wielka Brytania i Belgia.

Wielka Brytania zakazała importu bydła, świń i owiec z Niemiec. Ponadto zawieszono wydawanie świadectw zdrowia dla zwierząt podatnych na pryszczycę, w tym żywych zwierząt i świeżego mięsa. Główny Lekarz Weterynarii Wielkiej Brytanii wezwał rolników do zachowania czujności w przypadku wystąpienia objawów klinicznych pryszczycy.

W Belgii przeprowadzono kompleksowe obserwowanie przemieszczania zwierząt urodzonych w Brandenburgii (Niemcy) i wprowadzonych do belgijskich stad od 1 grudnia przy użyciu systemu Sanitel. Z tego powodu niektóre gospodarstwa zostały objęte nadzorem, blokując wszelkie przemieszczanie zwierząt do lub z tych gospodarstw. Jeśli jakiekolwiek zwierzęta muszą zostać wysłane do uboju, hodowcy muszą ubiegać się o zezwolenie od odpowiedniej Lokalnej Jednostki Kontroli (LCU). Odpowiedzialne jednostki LCU przeprowadzają wizyty w gospodarstwach w celu przeprowadzenia badań klinicznych i pobrania próbek od zwierząt. Próbki te zostaną przeanalizowane za pomocą testów PCR w laboratorium Sciensano, a wyniki będą dostępne w ciągu 48 godzin.

W przypadku Urugwaju, kraju uznanego za wolny od pryszczycy dzięki szczepieniom od 22 maja 2003 r., Dyrekcja Generalna Służb Hodowlanych poinformowała o tymczasowym i zapobiegawczym zawieszeniu importu produktów zwierzęcych i produktów ubocznych z Niemiec.

Kanadyjska Agencja Inspekcji Żywności (CFIA) również nałożyła ograniczenia na import podatnych zwierząt, a także surowego mięsa i produktów mięsnych, surowego mleka i produktów mlecznych, surowej lub nieprzetworzonej karmy dla zwierząt domowych, skór, wełny lub paszy dla zwierząt.

Wcześniej, w piątek, 10 stycznia, kilka krajów podjęło środki ostrożności, w tym Holandia, Argentyna i Korea Południowa.

Holandia, gdzie chociaż od 1 grudnia nie transportowano bydła bezpośrednio z Brandenburgii, ponad 3600 cieląt z Brandenburgii trafiło do Holandii za pośrednictwem centrów zlokalizowanych w innych częściach Niemiec i jest rozmieszczonych w ponad 125 gospodarstwach w kraju. Biorąc pod uwagę nową sytuację, rząd holenderski postanowił zakazać importu cieląt do opasu z Niemiec. Zaalarmowano również producentów innych gatunków podatnych na chorobę, takich jak świnie, owce i kozy.

Ministerstwo Rolnictwa Korei Południowej ogłosiło natychmiastowy zakaz importu wieprzowiny z Niemiec. Ponadto wszystkie niemieckie produkty wieprzowe wysłane do kraju od 27 grudnia zostaną przetestowane na obecność wirusa pryszczycy. Obecnie około 360 ton niemieckiej wieprzowiny jest poddawanych kwarantannie i kontroli.

Argentyńska Krajowa Służba Zdrowia i Jakości Żywności (Senasa) zawiesiła import towarów mogących przenosić wirusa pryszczycy z Niemiec i nakazała wzmocnienie kontroli na krajowych granicach lądowych, lotniskach i portach.

15 stycznia, 2025r./ Redakcja 333

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły