X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Przegląd zmian na światowym rynku mięsa w 2019 r. - FAO

Światowa produkcja mięsa spadła o 1,0 procent po dwóch dekadach stałego wzrostu. Światowy eksport mięsa wzrósł o 6,8 procent - najszybszy wzrost rok do roku od 2012 roku.

8 maj 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Światowe ceny mięsa

Source: FAO
Source: FAO

Ceny mięsa mierzone wskaźnikiem cen mięsa FAO, średnio w 2019 r. wyniosły 175,7, co stanowi wzrost o 9,4 punktu (5,6 procent) w stosunku do 2018 r., odbijając się od 2,3 procentowego spadku zarejestrowanego w 2018 r. Światowy sektor mięsny w 2019 r. charakteryzowało zacieśnienie rynków, ponieważ produkcja mięsa wieprzowego gwałtownie spadła z powodu dużej utraty pogłowia świń z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Chinach i niektórych częściach Azji Wschodniej. Mimo, że produkcja innych rodzajów mięsa, zwłaszcza drobiu, wzrosła, nie wystarczyło to ne wypełnienie luki powstałej w wyniku spadku produkcji trzody chlewnej. To z kolei spowodowało deficyt mięsa w Azji Wschodniej z równoległym wzrostem popytu na import. Wiele krajów produkujących mięso zareagowało zwiększoną produkcją i eksportem mięsa, ale łączny globalny eksport wciąż był znacznie poniżej wymaganego poziomu, aby wypełnić deficyt, powodując wzrost międzynarodowych cen mięsa.

Światowa produkcja mięsa

Światowa produkcja mięsa w 2019 r. spadła o 1,0 procent z 2018 r. do 338,8 mln ton (w ekwiwalencie masy tuszy). Spadek ten był spowodowany głównie 9,2-procentowym spadkiem światowej produkcji mięsa wieprzowego, ponieważ ASF zdziesiątkował pogłowie świń w Azji Wschodniej, zwłaszcza w Chinach, największym na świecie producentem mięsa wieprzowego. W odpowiedzi kluczowi producenci mięsa na świecie zwiększyli produkcję w innych rodzajach mięs, zwłaszcza drobiu, korzystając z krótszego cyklu produkcyjnego, częściowo kompensując niedobór mięsa wieprzowego.

Chiny odnotowały 8,8 procentowy spadek całkowitej produkcji mięsa (co odpowiada 7,8 miliona ton), ponieważ produkcja mięsa wieprzowego spadła o 21 procent, ale zrównoważyła to wzrost w innych sektorach, głównie drobiu. W Wietnamie produkcja mięsa wieprzowego spadła o 15%. Jednak znaczny wzrost produkcji mięsa odnotowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Brazylii, Indiach, Meksyku, Federacji Rosyjskiej, Kanadzie i Argentynie. Gwałtowny wzrost popytu na import był głównym motywem tych wzrostów produkcji mięsa.

Światowy eksport mięsa

Source: FAO
Source: FAO

Eksport mięsa wzrósł o 6,8 procent do 36 milionów ton w 2019 r., przy czym największy wzrost odnotowano w przypadku wieprzowiny, a następnie wołowiny i drobiu. Z powodu dużego deficytu mięsa Chiny importowały o 37% więcej mięsa w 2019 r. (około 2 mln ton) niż w 2018 r., przy zwiększonych zakupach we wszystkich kategoriach mięsa. Natomiast kilka krajów, zwłaszcza Angola, Wietnam, Irak, Federacja Rosyjska, Republika Południowej Afryki, Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone Ameryki, ograniczyły import mięsa, wsparty wzrostem produkcji krajowej, obawami dotyczącymi chorób zwierząt, problemami związanymi z wymaganiami dotyczącymi świadectw mięsa lub ich kombinacji. Znaczna część zwiększonych przesyłek w 2019 r.pPochodziła z Unii Europejskiej, Brazylii, Argentyny, Australii, Meksyku, Ukrainy i Tajlandii. Pomimo wzrostu produkcji mięsa spory handlowe zahamowały ekspansję eksportu ze Stanów Zjednoczonych Ameryki - drugiego dużego producenta mięsa na świecie.

kwiecień 2020/ FAO.
http://www.fao.org/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów