Członkowie OIE przyjęli pierwszą globalną strategię na rzecz dobrostanu zwierząt. Zasadniczo popierana na 4. Światowej Konferencji OIE w sprawie dobrostanu zwierząt (Guadalajara, Meksyk, grudzień 2016 r.) ma na celu osiągnięcie "świata, w którym szanuje się, promuje i rozwija dobrostan zwierząt, w sposób uzupełniający dążenie do zdrowia zwierząt, dobrostanu człowieka, rozwoju społeczno-gospodarczego i zrównoważonego rozwoju środowiska ".
Strategia oparta jest na czterech filarach:
- Rozwój międzynarodowych standardów dotyczących dobrostanu zwierząt: normy dotyczące dobrostanu zwierząt OIE będą nadal rozwijane przy udziale ekspertów międzynarodowych, opierając się na odpowiednich badaniach naukowych i biorąc pod uwagę związane z etyką względy praktyczne. W szczególności trwają prace nad standardami dotyczącymi systemów produkcji świń oraz uboju i uboju hodowlanych gadów na skóry i mięso.
- Poprawa zdolności budowania i szkolenia służb weterynaryjnych: Jako kluczowi gracze w kwestiach związanych z dobrostanem zwierząt, służby weterynaryjne (w tym weterynarze sektora publicznego i prywatnego) muszą mieć odpowiednie możliwości.
- Komunikacja z rządami, organizacjami krajowymi i międzynarodowymi oraz społeczeństwem w celu podniesienia świadomości w zakresie dobrostanu zwierząt: zapewnienie odpowiedzialności za zwierzęta należy do obowiązków, które muszą być podzielone między liczne zainteresowane strony. Wzajemne uznawanie i konstruktywne zaangażowanie stron jest konieczne do osiągnięcia trwałej poprawy dobrostanu zwierząt. Dlatego też zachęcane są państwa członkowskie do wspierania rozwoju krajowych programów podnoszenia świadomości na temat dobrostanu zwierząt i edukowania kluczowych podmiotów, w szczególności właścicieli zwierząt gospodarskich, osób zajmujących się zwierzętami, przywódców religijnych i wspólnotowych oraz innych ważnych grup, takich jak uczniowie szkół.
- Postępująca implementacja standardów OIE w zakresie dobrostanu zwierząt i odpowiadających im polityk: w związku z tym państwa członkowskie są proszone o włączenie norm OIE do swoich ustaw krajowych.
Ponadto strategia ta zaleca utworzenie nowego forum, które zapewni platformę dialogu między ekspertami technicznymi a zainteresowanymi stronami. Ta platforma będzie okazją do zaangażowania się w program OIE w zakresie dobrostanu zwierząt.
środa 24 maja, 2017/ OIE.
http://www.oie.int