Przewiduje się, że widoczne spożycie wieprzowiny w UE będzie spadać o 0,4% rocznie, z 32,4 kg na mieszkańca w 2022 r. do 31,1 kg w 2032 r. (-4% w całym okresie). Korzystając z doskonałych możliwości eksportu do Azji pomimo afrykańskiego pomoru świń (ASF), unijny sektor wieprzowiny zwiększył produkcję do 23,7 mln t w 2021 r., ale w 2022 r odnotowano spadek. Podczas gdy możliwości eksportowe powinny się stopniowo kurczyć, ASF będzie miał trwały wpływ w UE. Ponadto intensywne systemy produkcyjne prawdopodobnie spotkają się z dalszą krytyką społeczną. W połączeniu z bardziej rygorystycznymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska w niektórych krajach UE, będą one miały poważny wpływ na produkcję. W związku z tym prognozuje się, że w latach 2022-2032 produkcja wieprzowiny w UE będzie spadać o 1% rocznie (2,2 mln t w całym okresie).
Oczekuje się, że moce produkcyjne Chin odbudują się wcześniej niż przewidywano. W związku z tym drastycznie zmniejszy ona swoją zależność od importu, mimo że nadal będą występować kolejne ogniska ASF. W innych regionach Azji poprawa sytuacji może potrwać dłużej. Ma to ogromny wpływ na eksport wieprzowiny z UE, która w większości trafia do Chin. Ponadto oczekuje się, że inne miejsca przeznaczenia eksportu UE, takie jak Japonia, Filipiny i Wietnam, zmniejszą swój import do 2032 roku. Jednak rynki w Korei Południowej, Australii, Afryce Subsaharyjskiej lub sąsiadujących krajach europejskich mogą stworzyć dodatkowe możliwości dla eksportu UE. W rezultacie, podczas gdy eksport UE wzrastał o 2,8% rocznie w latach 2012-2022, przewiduje się jego spadek o -3,2% rocznie w latach 2022-2032. UE będzie musiała również wzmocnić i zróżnicować swój portfel eksportowy. Pozostaje niepewność co do tempa wychodzenia z ASF i zakazów handlowych z powodu ASF. Innym możliwym ryzykiem jest rozprzestrzenianie się ASF na kontynent amerykański.
Po skoku cen w 2022 r. ceny w UE powinny się zmniejszyć. Jednak popyt importowy poza Chinami, utrzymujące się ogniska ASF w Azji oraz dostosowująca się produkcja krajowa mogą spowolnić spadek cen do 2025 roku. Następnie oczekuje się, że ceny w UE pozostaną na poziomie około 1500 EUR/t do 2032 roku.
9 grudnia, 2022/ Perspektywy rolnicze UE dla rynków, dochodów i środowiska, 2022-2032/ European Commission.
https://agriculture.ec.europa.eu