Sytuacja w Chinach
„ASF stwarza znaczną niepewność w kluczowych obszarach, takich jak pogłowie w Chinach i prognozy na 2021 r., zwłaszcza dla populacji macior, ale także produkcji wieprzowiny w Chinach i cen wieprzowiny” - wyjaśnia Justin Sherrard, globalny strateg - białko zwierzęce dla Rabobank.
Chociaż Rabobank uważa, że podaż trzody chlewnej ogólnie wzrośnie w 2021 r., oczekuje się, że ceny będą się wahać z powodu niepewności związanej z rozwojem choroby, zainteresowaniem repopulacji gospodarstw, kosztami paszy i polityką importową. „Uważamy, że średnie ceny wieprzowiny w 2021 r. będą niższe niż w 2020 r. i będą podlegać silnym wzrostom i spadkom w ciągu roku” - mówi Sherrard.
Ponieważ oczekuje się, że chińska gospodarka będzie dalej wychodzić z kryzysu wywołanego przez Covid-19 w 2021 r., będzie to wspierać popyt na usługi gastronomiczne i konsumpcję instytucjonalną, a także konsumpcję gospodarstw domowych. Ponieważ ceny wieprzowiny spadną z wysokich poziomów z 2020 r., otrzymają wsparcie w postaci zwiększonego popytu.
Sytuacja w Niemczech
Stała presja wynikająca z rozprzestrzeniania się ASF w Niemczech jest również znacząca i chociaż poczyniono postępy w opanowaniu choroby, potrzeba dalszych działań. Sytuacja w Niemczech ma konsekwencje również dla innych części Europy.
„Po potwierdzeniu wybuchu ASF w Niemczech we wrześniu 2020 r. dziesięć krajów nałożyło zakazy importu niemieckiej wieprzowiny, w tym Chiny, Japonia i Wietnam, pozostawiając około 70 000 ton metrycznych wieprzowiny na rynku UE każdego miesiąca” - twierdzi Sherrard . Chociaż wiele krajów ostatnio złagodziło zakazy importu niemieckiej wieprzowiny, zakaz importu przez Chiny prawdopodobnie będzie obowiązywał co najmniej przez pierwszą połowę 2021 r., ponieważ sytuacja wciąż się zmienia.
Wybuch miał już znaczący wpływ na import prosiąt i żywych świń do Niemiec, a mniejszy import żywych zwierząt prawdopodobnie utrzyma się w 2021 r. Od września do listopada 2020 r. import prosiąt z Danii i Holandii, dwóch głównych dostawców prosiąt do Niemiec spadł odpowiednio o 25% i 31% w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. Oznacza to w sumie 0,7 mln sztuk mniej importowanych do Niemiec, czyli około 1% wszystkich zwierząt poddanych ubojowi w 2020 r.
O wpływie na światowy handel wieprzowiną
Konsekwencje ASF dla światowego handlu wieprzowiną są głównym czynnikiem wahań na światowych rynkach wieprzowiny. Rosnący popyt importowy Chin na wieprzowinę i inne gatunki był głównym motorem popytu na światowych rynkach białka zwierzęcego w 2020 r., ale Rabobank przewiduje, że import wieprzowiny do Chin spadnie w 2021 r. „Jednocześnie wszystkie kraje eksportujące chcą utrzymać handel z Chinami. Cena będzie jednym z głównych czynników decydujących o tym, które kraje utrzymają wysokie przepływy handlowe wieprzowiny do Chin w 2021 roku, wraz z dostępnością i względami geopolitycznymi ”- podsumowuje Sherrard.
Z raportu Rabobank: African Swine Fever: A Global Update – Ongoing Change in Global Pork Markets in 2021
16 marca, 2021/ Rabobank.
https://research.rabobank.com/